اخباراخبار اقتصادی ایراناخبار باشگاه رهبران کسب و کار

تمام نیاز مشتریان داخلی را برآورده می‌کنیم

20 درصد از محصول تولیدی‌مان صادر می‌شود

20 درصد از محصول تولیدی‌مان صادر می‌شود

امیرهومن محمدی، رییس شرکت هودیس پارس، یکی از حامیان مالی همایش نوآوری‌های بسته‌بندی معتقد است که بزرگترین رقبایش در زمینه بسته‌بندی دارویی و ارایشی بهداشتی نه شرکت‌های خارجی فعال در ایران که شرکت‌های داخلی هستند. شرکت هودیس که حدود 15 سال است به صورت تخصصی در زمینه بسته‌بندی دارو و اقلام بهداشتی و آزایشی فعالیت می‌کند، ماهانه بین 300 تا 400 را به بازار عرضه می‌کند . نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی دوبی اولین حضور خارجی این شرکت محسوب می‌شود که به باور محمدی این حضور نه برای حذب مشتری که برای شناساندن برند هودیس به سایر کشورهای جهان است. مشروح گفتگو او با مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی را در ادامه می‌خوانید.

در ابتدا کمی از تاریخچه شرکت هودیس بگویید و اینکه از چه زمانی شروع به فعالیت در زمینه بسته بندی های دارویی و آرایشی بهداشتی کردید؟
هودیس پارس فعالیت خود را از 22 سال پیش و با تاسیس یک شرکت در حوزه تبلیغات آغاز نمود وبعد از گذشت 6سال با تکیه بر دانش روز و به کارگیری نیروی متخصص وتکنولوژی روز کشور آلمان اقدام به تاسیس چاپخانه نمود و در همان ابتدا با تلفیق شدن علم و تکنولوژی واحد طراحی و بعداز آن واحد لیتوگرافی در کنار مجموعه قرار گرفتند و در زمان بسیار کوتاه و با توجه به نیاز و میل به پیشرفت،  واحد های مختف دیگری همچون طراحی ساختار بسته بندی  – دایکات – جعبه چسبانی – سلفون کشی – کنترل و تضمین کیفیت -آزمایشگاه و ….در کنار واحد های دیگر شروع به فعالیت نمودند

از صفر تا صد نیاز مصرف‌کنندگان را پاسخگو هستید؟

بله همینطور است. به واقع  میتوان  هودیس پارس را به عنوان یک مجتمع توانمند در حوزه  بسته‌بندی‌های دارویی و آرایشی و بهداشتی نام برد که تمام نیاز مشتریان خود را برآورده مینماید

در طول یک ماه از ابتدا  تا انتهای چاپ و بسته‌بندی،  چند محصول را انجام می‌دهید؟

در یک ماه بین 300 تا 400 محصول را به بازار عرضه می‌کنیم.

شما یکی از حامیان همایش نوآوری‌های بسته‌بندی در دوبی هستید. با چه اهداف و چشم اندازهایی در این همایش شرکت می‌کنید؟

برای اولین بار است که در یک نمایشگاه خارجی شرکت می‌کنیم. اگرچه که چند سالی  صادرات به کشورهای همسایه را در دستور کار خود قرار داده ایم و 20 درصد از محصول تولیدی‌مان را صادر می‌کنیم. . بنابراین با قصد بهتر دیده شدن در نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی دوبی شرکت کردیم و اسپانسرینگ همایش نوآوری‌های بسته‌بندی دوبی را نیز بر عهده گرفتیم. چرا که همایش نواوری‌های بسته‌بندی یک همایش تخصصی است که علاوه بر بهتر دیده شدن برندهای داخلی، باعث می شود در پله اول صادرات که همان آشنایی با بازارهای جهانی و شناساندن برند به بازار است، بهتر عمل کنیم.

در بخشی عنوان کردید که 20 درصد از محصولات خود را صادر می کند. عمده کشورهای طرف صادراتی شما کدامند؟

دانمارک، سوئد، عراق، افغانستان ، اتریش. البته باید به این نکته اشاره کنم که صادرات ما به دو صورت است؛ مستقیم و ثانویه.

یک سری از بسته بندی ها به صورت ثانویه صادر می شود. بدین معنا که بعد از اینکه محصول تولید شد، دارو در داخل بسته‌بندی‌ها قرار میگیرد و همزمان با صادرات دارو، بسته‌بندی‌های شرکت نیز صادر می‌شود. اما صادرات مستقیم نیز داریم که هدف از آن صادرات جعبه و بسته‌بندی است.

تولید شما به صورت انحصاری دارو و ارایشی و بهداشتی است. از نوآوری‌هایی که برای بسته‌بندی محصولات دارویی، مورد استفاده قرار می‌گیرد، بگویید.

بهتر است اینگونه توضیح داده شود؛ مهمترین عنصری که باعث می‌شود بسته‌بندی دارویی متفاوت از سایر بسته‌بندی‌ها باشد، استانداردسازی است. درتولید بسته‌بندی‌های دارویی میبایست استانداردهایی رعایت شود که همه این استاندارها در مجموعه ما با توجه به متدهای روز دنیا، به روز رسانی می‌شود.  واحدQC  تمام کنترل‌ها از آغاز تا انتهای تولید را انجام می‌دهد. کنترل‌های ما به گونه‌ای است که برای هر پک دارویی که در نهایت به مشتری تحویل داده می‌شود، آنالیز مواد و نحوه بسته بندی نیز در قالب یک COA تحویل مشتری میگردد.

بسته بندی دارویی سختگیرانه‌ترین پروتکل‌ها کنترلی در حین فرآیند تولید و چاپ را دارد که این فرآیند و استاندارد سازیها میبایست رعایت شده و مورد تایید قرار گیرد.  حال اگر شرکت مورد نظر خارجی باشد رعایت این استانداردها بسیار سختگیرانه خواهد شد به گونه‌ای که ممکن است یک سال زمان به طول انجامد تا عقد قرارداد صورت پذیرد و بارها شما رو مورد بازبینی قرار داده و ممیز های بسیار سخت از شما به عمل خواهند آورد و خوشحالیم با افتخار اعلام کنیم تا به امروز مجتمع چاپ هودیس پارس در بسیاری از ممیزی ها ی شرکتهای داخلی و خارجی بسیار موفق عمل نموده است

در اینجا لازم است نکاتی در خصوص تفاوت میان بسته‌بندی مواد غذایی و دارویی مطرح شود. در واقع ماشین چاپ بسته‌بندی موادغذایی تفاوتی ندارند. تفاوت در استانداردهای حین تولید و کنترل‌های آن است. موضوع دیگر مواد اولیه‌ای است که می‌بایست در صنایع دارویی مصرف شود؛ آن‌ها باید مناسب کار دارویی باشند. به عنوان مثال یکی از موضوعات مطرح شده با شرکت‌های اروپایی این است که باید از مرکب‌هایی استفاده شود که مهاجر پذیر نباشند. هر جسمی در طبیعت حتی سنگ نیز مهاجرپذیر است و بعد از مدتی که در طبیعت باقی می‌مانند، آب به داخل آن ها نفوذ می‌کند. برای کاهش مهاجرپذیری، جوهرهایی تولید شده که در مدت زمان طولانی، مهاجرپذیری کمی داشته باشد تا آب از مقوا نفوذ نکند که در نهایت به خود دارو برسد و باعث تغییر ماهیت آن شود. این استاندارها می‌بایست در بسته‌بندی‌های صادره به اروپا رعایت شود و اگر بنا به صادرات دارو باشد باید حتما از مرکب‌هایی که مهاجرپذیر نیستند استفاده شود. علاوه بر آن، استانداردهایی مانند ISO مخصوص چاپ، ISO مدیریت کیفیت،    ISO شکایت مشتریان ، GMP دارویی، CE اروپا و.. همگی باید در فرآیند کنترلی تولید بسته‎بندی‌ها رعایت شده باشد. به عنوان مثال بلافاصله پس از شروع ساعت کاری، واحد QC اجازه آغاز کار را به دستگاه‌ها نمی‌دهد. چرا که در قدم اول لازم است دستگاه‌ها مورد بازبیننی قرار گیرند که از کار قبلی چیزی در ماشین نمانده باشد و خط تولید به طور کامل پاکسازی شده باشد . بعد از آن اجازه شروع کار صادر می‌شود. حین فرآیند تمام ضایعاتی که در کار ایجاد می‌شوند، در قلک‌های بزرگ پلمپ شده، ریخته می‌شوند تا در دسترس کسی قرار نگیرد. پس از آن با حضور نماینده کیفیت معدوم‌سازی می شوند تا احتمال MIXUP به صفر برسد. ابزارهای کنترلی ، (تمام کارها را طبق استانداردهایی مرجع به ما اعلام مینماید) ،  و چیزی خارج از آن استانداردها تولید نمی‌شود. و کالیبراسیون تمامی این ابزارها با دقت و در زمان بندی مشخص شده انجام می پذیرد و در نهایت ضمانت نامه‌ای بابت هر محصولی  تولیدی  به مشتری اعطا می‌شود که در آن مشخص میشود محصول نهایی با چه شرایطی تولید شده و باید در چه وضعیتی نگه‌داری شود و استانداردهایی که مشتری خواسته در آن رعایت شده یا خیر.

ایا استانداردهایی که در خصوص آن صحبت کردید، در داخل کشور منحصرا در اختیار شرکت شماست؟

در کار بسته‌بندی دارویی در ایران شرکت‌های زیادی مشغول فعالیت هستند که بسته‌بندی‌های خوبی را نیز به بازار ارائه می‌کنند. اما تفاوت ما با آن‌ها در این است که هودیس به صورت اختصاصی در زمینه دارو و لوازم آرایشی و بهداشتی فعالیت دارد. البته این بدان معنا نیست که چاپخانه‌های دیگر فاقد کیفیت‌های لازم هستند بلکه بدین معناست که چاپخانه‌های دیگر علاوه بر جعبه دارویی، بسته‌بندی‌های مواد غذایی و دیگر بسته بندیها را  را نیز تولید می‌کنند اما زمانی که درصدد تولید جعبه دارویی برای کشورهای دیگر هستید، نمی‌توانید چاپخانه‌ای داشته باشید که انواع جعبه بسته‌بندی را تولید کند. در واقع همه چیز می‌بایست تخصصی باشد. تا استانداردهایی که طرفین خارجی می‌خواهند، اعمال شود. نقطه تمایز ما با سایر شرکت‌های فعال در این زمینه همین است که هودیس بسته‌بندی دارویی و بهداشتی تولید کرده و تمام استانداردهای آن را نیز به صورت کامل رعایت می‌کند.

چند سال است که به صورت اختصاصی برای وسایل ارایشی و بهداشت و دارویی بسته‌بندی تولید می‌کنید؟

15 سال است.

سابقه فعالیت زیادی در زمینه چاپ و بسته بندی دارویی دارید. آیا در سال‌های فعالیتتان، کشور دیگری توانسته بود بازار ایران را در دست خود بگیرد؟ به مانند ترکیه که زمانی بازار برچسب گذاری در ایران را در دست داشت.

ترکیه تا 6 سال پیش بازار برچسب‌گذاری کشور را در دست داشت. منتها پس از مدتی به دلیل پیشرفت‌های زیادی که ایران در این زمینه داشت، واردات ماشین آلاتی که صورت گرفت و کارهای نوینی که انجام شد، بازار از دست شرکت‌های ترکیه‌ای خارج شد. علاوه بر این واردات محصولات چاپی از تمام کشورهای خارجی به ایران ممنوع است . بدین معنا که هیچ تولیدکننده‌ای نمی‌تواند بسته‌بندی از خارج از کشور به داخل آورد. البته که یک چاپخانه در کشور فعال است که وابسته به شرکتی اتریشی است و بسته‌بندی‌های سیگار تولید می‌کند که حساسیت‌ها و استانداردهای خاص خودش را دارد. اما به صورت کلی و در زمینه محصولات  دارویی چاپخانه خارجی وجود ندارد که در ایران فعالیت کند و رقیب ما باشد. بیشتر رقبای ما چاپخانه‌های داخلی است.

برای اولین بار در نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی دوبی شرکت می‌کنید. با چه هدفی در این نمایشگاه حضور دارید؟

چند سالی است که در زمینه بسته‌بندی دارویی و آرایشی و بهداشتی به صورت تخصصی کار کرده‌ایم  و تجربه بالایی داریم به گونه‌ای که حتی با شرکت‌های خارجی نیز کار کرده و به آن‌ها صادرات داشته‌ایم، بنابراین در نمایشگاه‌های خارجی حضور می‌یابیم تا بتوانیم مشتری‌های بین‌المللی بیشتری را جذب کنیم. در حال حاظر هدف ما برای شرکت در این نمایشگاه شناساندن برند هودیس به جامعه بین‌الملل است. البته که قصد برخی از شرکت‌ها ازحضوردر این نمایشگاه  گرفتن کارهای بین‌المللی است که این دید ما نیست. دید ما برند سازی است و اینکه برندمان را به جامعه بین‌الملل بشناسانیم و پس از چند سال با کارهای صادراتی بیشتر، به سایر کشورها نیز نفوذ کنیم.

 

نوشتهٔ پیشین
همایش نوآوری های بسته بندی، 2 خرداد ماه در دبی برگزار می گردد
نوشتهٔ بعدی
آغاز صادرات گسترده داروهای ایرانی

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست