اخباراخبار اقتصادی جهاناخبار باشگاه رهبران کسب و کاراخبار مرکز تجاری دبیاخبار مهم

مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی با هدف شبکه‌سازی تجاری و بهره‌مندی از آخرین متدهای صنعت چاپ و بسته‌بندی؛

همایش نوآوری‌های بسته‌بندی برگزار شد

همایش نوآوری‌های بسته‌بندی برگزار شد

در تداوم برنامه های مرکز تجاری ایران در امارات، همایش نوآوری های بسته بندی “Packaging Innovations“ با مجوز سازمان توسعه تجارت ایران و همکاری اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران روز 2 خرداد در محل هتل  Tower Plaza دوبی برگزار شد. در این همایش که 65 تن از فعالان اقتصادی و دست اندرکاران صنعت چاپ و بسته بندی و دیگر صنایع مرتبط با این حوزه مشارکت داشتند در ابتدا محمدرضا طلایی، رئیس مرکز تجاری ایران در امارات ضمن خوشامدگویی به حاضرین در همایش مطالبی را در خصوص همایش و برنامه ریزی های به عمل آمده و همچنین بازار امارات بیان داشتند.

به گزارش مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی، این همایش 6 ساعته در دوبخش برگزار شد که در بخش اول سخنرانانی از ایران، امارات و انگلیس به ایراد سخنرانی پیرامون مسائل و تکنولوژی‌های روز این صنعت پرداختند. در بخش دوم موضوعاتی نظیر ثبت شرکت، قوانین مالیاتی، مالیات بر ارزش افزوده، شبکه‌سازی تجاری و روابط بانکی مورد بررسی قرار گرفت و در انتهای همایش نیز پاسخگوی پرسش های مطروحه از سوی مشارکت کنندگان بودند.

بابک عابدین، رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران یکی از سخنرانان این همایش در بخش اول بود.  او سخنان خود را با بیان اینکه همایش نوآوری‌های بسته‌بندی، اولین رویداد در این زمینه است که در امارات برگزار می شو، گفت:« این همایش اولین همکاری با باشگاه رهبران کسب و کار در دوبی است. تجربه 30 ساله من نشان می دهد که شرکت های فعال در صنعت چاپ و بسته بندی، مواد اولیه، ماشین آلات، کارخانه‌جات و  منابع انسانی وابستگی و پیوستگی زیادی به یکدیگر دارند و به مانند یک خانواده هستند. به همین دلیل است که شبکه سازی و تبادل اطلاعات در این صنعت گرافیکی، بسیار مهم است.»

نوآوری و دستاوردهای بسته بندی موضوع دیگر سخنرانی عابدین بود. او در این خصوص گفت :« یکی از نوآوری های در این صنعت، ادغام اینترنت با فرآیند بسته‌بندی است. استفاده از اینترنت باعث می شود که کالا راحتتر به مشتری عرضه شود و تعامل بهتری با آن ها صورت گیرد. اینترنت و تکنولوژی این آسودگی خاطر را برای صاحبان برند ایجاد کند که مصرف کننده از اصالت محصولش مطلع است. ». موضوع دومی که عابدین به آن اشاره کرد، بسته بندی های زیست تخریب پذیر بود که ادامه داد:«با توجه به اینکه مشکل تحریب پذدیری بسته بندی ها به یک مشکل اساسی تبدیل شده، یکی از راهکارها برای غلبه بر آن استفاده از بسته بندی هایی است که سریعتردر محیط زیست تجزیه شوند. » موضوع دیگری که رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران به آن پرداخت،. چاپ دیجیتال بود. به باور او، این نوآوری در زمینه چاپ،  سریعترین رشد در تولید ماشین آلات را داشته به این دلیل که با توسل به آن از یک بستری بهره مند می شویم که می تواند یک کاغذ را در انتهای مسیر، به  یک جعبه آماده برای بسته بندی تبدیل کند. از سوی دیگر مشکلات و مسائل مربوط به  پیش از چاپ نیز از بین می رود.» به باور او برای تیراژهای پایین بهترین روش، چاپ دیجیتال است؛ چرا که بسته بندی ها در پروسه چاپ بدون وقفه و به سرعت آماده می شوند. در این روش جامعه هدف نیز می تواند بسته بندی های متغیر و متناسب با خودشان داشته باشند.

اتوماسیون در تولید بسته بندی موضوع دیگر سخنرانی عابدین بود. به باور او یکی از مهمترین چالش های بسته بندی در سال های اخیر، بهره وری و کنترل کیفیت بوده که با اتوماسیون این مورد تقریبا حل و روند بسیار خوبی در دو دهه اخیر ایجاد شده که حاصل ادغام کردن ماشین های صنعت چاپ و اتوماسیون است. با این کار خطای انسانی کاهش می یابد و بسته بندی نیز به صورت امن و سالم در اختیار مصرف کننده قرار میگیرد.

موضوع دیگر سخنرانی عابدین، چاپ سه بعدی است که در این خصوص گفت:« با چاپ سه بعدی نمونه ها و بسته بندی های متفاوتی را می توان ایجاد کرد بدون اینکه هزینه هایی که پیشتر برای نمونه گیری و مسائل پیش و پس از چاپ هزینه میکردیم، انجام شوند. این کار با انجام نرم افزارهای مختلفی امکان پذیر است. یکی از مهمترین نکته ها در خصوص این نوع از چاپ، تعامل بیشتر چاپخانه ها با مشتری هاست. دنیای فعلی چاپ و بسته‌بندی، دنیای رقابت است. به جای رقابت بر سر قیمت، می بایست بر سر بهره وری و نوآوری در آن رقابت کرد. چاپ سه بعدی آزادی زیادی به طراحان ساختار و گرافیک می دهد که بتوانند ایده ها و نوآوری ها را از طریق این نوع از چاپ، به مشتری ارائه دهد. نانو تکنولوژی نیز از دیگر مواردی است که باید در صنعت چاپ و بسته بندی به آن توجه کرد. این نوع از تکنولوژی، از مواد بسته بندی تا امنیت محصول بسته بندی توسط اپلیکیشن های نانوتکنولوژی رصد می شود که این کار امکانات متفاوتی در زنجیره تامین به ما می دهد؛ یکی از این امکانات استفاده از  ساختاری است  که با مقاوت چند برابری اش محصول در انتقالات قاره ای غیر قابل تغییر می شود. نانو سنسورها نیز در این نوع از بسته بندی استفاده می شوند و تاثیر بسیار زیادی در بسته بندی مواد غذایی دارد که امنیت بیشتری را برای محصول ایجاد می کنند.  در واقع از پوشش های نانو استفاده می شود تا از تاثیرات مخرب گرد و خاک، لک، نفوذ آب و مایعات به داخل بسته بندی و … جلوگیری شود. » او در پایان به ارزش افزوده در بحث بسته بندی نیز اشاره کرد و گفت:« ارزش افزوده دادن به محصول یک موضوع مهم است که با به کار گیری تکنولوژی می تواند تاثیرات  بصری زیادی ایجاد کند. مانند طلاکوبی در بسته بندی که در سال های آتی به آن اهمیت فزاینده ای داده می شود. »

Andy Thomas- Emans، مدیر استراتژیک گروه Tarsus برگزار کننده نمایشگاه چاپ و بسته بندی دبی از دیگر سخنرانان بخش اول بود که به مانند عابدین به صورت حرفه ای و تخصصی به بررسی گذشته، حال و آینده صنعت چاپ و بسته بندی پرداخت. یکی از مواردی که او در سخنرانی های خود مطرح کرد، توجه به گروه های سنی در بسته بندی بود. مثالی از کارخانه کوکاکولا آورد و اینکه این شرکت با استفاده از چاپ دیچجیتال، بسته بندی متناسب با جامعه هدف خود انتخاب می کند و حتی برچسب های روی قوطی های نوشیدنی را نیز شخصی سازی می کند. به باور توماس این امر می تواند ارسال محصول به مصرف کننده را نیز راحتتر و سریعتر کند. البته این بدان معنا نیست که سیستم های چاپ سنتی از رده خارج شده اند، بلکه به کار خود ادامه می دهد.

گیتی مرتضوی، معاون بین الملل مرکز تجاری ایران در امارات، نیز از دیگر سخنرانان این همایش بود که ضمن پرداختن به موضوعات مرتبط با مرکز تجاری و راه های ارتباطی این مرکز با علاقمندان به فعالیت اقتصادی و تجاری در امارات، ابراز امیدواری کرد که این جلسات بتواند کمکی برای شبکه‌سازی تجاری میان فعالان اقتصادی باشد.

شبکه سازی تجاری، مهمترین عنصر راه اندازی کسب و کار

در بخش دوم سخنرانان به بررسی موضوعاتی مانند مالیات، شبکه سازی تجاری و مسائل پولی و بانکی پرداختند. در این راستا Mohammed Abdulla Mardood در خصوص راه اندازی شرکت و آغاز کسب و کار در امارات گفت:« در ابتدا لازم است به این نکته اشاره شود که شبکه سازی تجاری بهتر، زندگی و تجارت بهتری را نصیب افراد خواهد کرد. مهم نیست که چه چیزی را نمیدانید،  مهم این است که با چه کسانی در ارتباط هستید. نبودن در دایره روابط و نداشتن شبکه سازی به معنای این است که در دنیای بیزینس وجود ندارید.» او در ادامه گفت:«  بودن در یک رابطه تجاری نیز بر مبنای اعتماد و راستی و صداقت است. شبکه سازی تجاری به صورت فیزیکی، که دو طرف یکدیگر را می بینند، مهمترین و موثرترین نوع شبکه سازی است. چرا که افراد یکدیگر را می بینند .».

 

Chakrabarty  نیز یکی دیگر از سخنرانان این برنامه بود که از ثبت شرکت گفته بود. بر اساس گفته های او شرکتش از ابتدا و   در خواست ااقامت و ویزا تا ثبت شرکت را برای متقاضیان انجام می دهد. او در خلال صحبت های خود این پرسش را مطرح کرد که چرا سرمایه گذاری در امارات مهم است؟ Chakrabarty برای پاسخ به این سوال از مشخصات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی امارات شروع کرد و گفت:« جایگاه امارات در منطقه برای انجام تجارت مناسب است. از سوی دیگر از لحاظ سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نیز ثباتی دارد و از ملیت های مختلف نیز در این کشور حضور دارند.» . او در ادامه به بررسی چگونگی آغاز به کار یک بیزینس یا تجارت در سرزمین اصلی یا در منطقه آزاد امارات پرداخت. پاسخ به سوالات در خصوص مالیات نیز بخش دیگری از برنامه های او بود. بر اساس گفته های Chakrabarty برای شرکت هایی که حساب بانکی باز نمیکنند، اثبات تراکنش های مالی سختتر است و سیستم های بازرسی مالیات، سخت گیری هایی زیادی را برای افرادی که درصدد پرداخت کم مالیات هستند، اعمال کرده و جریمه های زیادی نیز درنظر می گیرند. اگر سود شرکت کمتر از 187 هزار درهم باشد، می توانید  فایل را در سیستم های مالیاتی ثبت کنید. اما اگر سود بالاتر از این رقم باشد، ثبت پرونده مالیاتی الزامی است.

Omair Al Falasiمدیر ثبت دپارتمان اقتصادی و توریسم دبی یکی دیگر از سخنرانان برنامه بود که در خصوص مالیات هایی که در امارات اخذ می شود، گفت:« مالیات در امارات وجود ندارد بلکه مالیات بر ارزش افزوده از افراد حقیقی و حقوقی گرفته می شود که قرار است مالیات تجارت نیز بر آن اضافه می شود.» او در خصوص عدم پوشش مالیاتی در مناطق آزاد گفت:« از آن جایی که بیشتر مدل تجارت در مناطق آزاد برای صادرات مجدد است، به همین دلیل به آن ها مالیات تعلق نمیگیرد.». در خلال همایش یکی از حاضرین از او پرسید که آیا 9 درصد مالیات برای آن هایی که امید به سرمایه گذاری در امارات است، زیاد نیست ؟ که او پاسخ داد:« برای اینکه انگیزه های ثبت شرکت در این کشور کم نشودف در کنار افزایش مالیات، هزینه های ثبت شرکت را کاهش داده و میخواهیم به هزار درهم برسانیم. بقیه محدودیت های قانونی نیز کمتر خواهد شد.». او دو بانک Rak Bank  و Dubai commercial Bank را به عنوان بانک هایی نام برد که در صورت نداشتن دفتری در امارات، برای فعالان اقتصادی که در امارات مشغول به کارند، حساب بانکی باز می کند.

Galadari Wahab، مدیر ارشد دپارتمان سرمایه گذاری بانک تجاری دبی و   CA Prince N Ravi نیز از دیگر سخنرانان این برنامه بودند که به ترتیب به بررسی روابط بانکی و قوانین مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده پرداختند.

حضور در نمایشگاه چاپ و بسته بندی دوبی

بخش دیگری از همایش به سخنرانی نمایندگان حامیان مالی همایش، شرکت هودیس پارس و شرکت مادرول اختصاص داشت.

آفرین احمدی، نماینده شرکت هودیس در این همایش گفت:« طراحی منحصر به فرد یک بسته بندی می تواند سرنوشت یک محصول را تغییر دهد. در یک شرکت چاپ مطلع، استانداردهای بین المللی از طراحی تا چاپ رعایت می شود. علاوه بر آن سیستم مدیریت کیفیتی که سیستم هایی برای بالا بردن استانداردهای لازم است، نیز وجود دارد. » او در بخش دیگری چشم انداز و ماموریت ها را اینگونه توضیح داد:« تمرکز بر  روند ساخت و طیف وسیعی از بسته بندی های دارویی و ارایشی بهداشتی همچنین تبدیل شدن به شناخته شده ترین برند بسته بندی مواد دارویی و ارایشی و بهداشتی در خاورمیانه تا 5 سال آینده از جمله چشم اندازها و ماموریت های شرکت هودیس است.»

هستی موحدزاده، نماینده شرکت مادرول، یکی دیگر از حامیان مالی همایش در سخنرانی خود گفت:« افراد شاغل در مادرول بیش از 15 سال سابقه حضور در بالاترین سطح استعداد و دانش را دارند. در شرکت، از بهترین و پیشرفته ترین امکانات از پیش تا پس از پس از چاپ را در اختیار داشته و از آن بهره مند می شویم تا از آن طریق بتوانیم بهترین محصولات را به مشتری ها ارائه و سطح رضایت آن ها را افزایش دهیم. »

در پایان خاطر نشان می شود با توجه به برنامه ریزی های به عمل آمده، شرکت کنندگان در همایش فرصت آن را خواهند داشت تا در اثنی اقامت در دبی، ضمن بازدید از نمایشگاه چاپ و بسته بندی و با آخرین دستاوردها و نوآوری های این صنعت آشنا و با مدیران شرکت های مشارکت کننده در نمایشگاه مذاکره نمایند.

حضور در پاویون شرکت‌های ایرانی حاضر در نمایشگاه، بازدید از نمایشگاه‌های جانبی The leisure Show،  The hotel Show، Index Dubai و Hitec، شبکه‌سازی تجاری، امکان ملاقات‌های حضوری با طرفین اماراتی و بازدید از آخرین متدهای مورد استفاده در دکوراسیون داخلی کشورهای حوزه منا (MENA) از دیگر برنامه های این گروه است.

 

نوشتهٔ پیشین
آغاز صادرات گسترده داروهای ایرانی
نوشتهٔ بعدی
احتمال حذف ممنوعیت واردات ۵ کالا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست