اخبار باشگاه رهبران کسب و کاراخباراخبار مرکز تجاری دبیاخبار مهم

افشین کلاهی، رییس هیات مدیره مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان:

مراکز تجاری می‌توانند نقش به سزایی در توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان برای صادرات داشته‌باشند

رییس هیات مدیره مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان، معتقد است که مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی می‌تواند با توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان، به توسعه صادرات این شرکت‌ها کمک کند.

به گزارش مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی، افشین کلاهی، رییس هیات مدیره مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان گفت: «اساسا در صورتی که کشور دنبال توسعه صادرات کالا و خدمات است باید تلاش شود کلا و خدمتی را صادر کنیم که ارزش افزوده بیشتری داشته‌باشد، این واقعیت در حال تبدیل شدن به یک امر بدیهی است که همه دست‌اندرکاران حوزه اقتصاد چه در بخش دولتی و چه خصوص به آن اذعان دارند و اعتراف کرده‌اند که صادرات منابع طبیعی، مواد خام و کالاهایی که فرآوری نشده‌اند، کافی است.»

این فعال افتصادی تاکید کرد: «برای اینکه موفق باشیم کالاها و خدماتی با فناوری و ارزش افزوده بالا صادر کنیم، نیاز داریم که مهارت تولیدکنندگان تولیدکنندگان را برای صادرات بالا ببریم. برای رسیدن به این مقصود باید از تجربه کسانی که این کار را بلدند استفاده کنیم. مرکز تجاری می‌تواند به این موضوع خیلی کمک کند.»

کلاهی افزود: «یکی از وظایف مهم مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی و مراکز تجاری در دیگر کشورها این است که تولیدکنندگان را توانمند کند تا محصولات‌شان را به سطح کیفی استاندارد برسانند که امکان صادرات داشته‌باشیم.»

رییس هیات مدیره مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان گفت: «به هر حال شرکت‌های ایرانی باید با شرکت‌های دیگر در دنیا رقابت کنند، باید استانداردهایی داشته‌باشند، گواهی‌هایی را باید در کشور مقصد اخذ کنند، روش بازاریابی را باید بیاموزند، زبان کشورهای هدف را بلد باشند. متاسفانه همه شرکت‌های دانش‌بنیان همه شرایط را برای صادرات ندارند و در این مسیر نیاز به کمک دارند. طبیعی است وقتی که یک گروه تمرکز خود را بر روی تولید، فناوری و خلق ارزش افزوده گذاشته‌است در جنبه‌های تجاری کمبودهایی داشته‌باشد. مرکز می‌تواند از طریق توانمندسازی این کمبودها را بپوشاند.»

ضرورت بازاریابی نقطه‌ای برای کالا و خدمات دانش‌بنیان ایرانی

کلاهی در ادامه افزود: «ایجاد شو روم در مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی برای نمایش تولیدات شرکت‌های دانش‌بنیان اقدام ارزشمندی است که اجازه می‌دهد خریدار کالاهای را از نزدیک ببیند، حتی اگر لازم بود آن را تست کند و چهره به چهره با یک نفر در مورد آن کالا صحبت کند. این گفتگوی رودرروی تاثیر بسیار مثبتی برای خریدار و واردکننده کالا دارد.»

به گفته این فعال اقتصادی: «شرط تسهیل صادارات کالاهای دانش‌بنیان این است که در مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی این امکان ایجاد شود که کالاها بازاریابی نقطه‌ای شوند و خریدار اصلی را در بازار هدف پیدا کنند و سعی کنند مشتری را به مرکز بیاورند و در مورد ظرفیت‌های صادرات کشور با او صحبت کنند. این فرآیند هم نیاز به پیدا کردن مخاطب دارد که اجازه بدهد کالا را در جایگاه خودش در زنجیره ارزش جهانی قرار داد و همچنین نیاز دارد که کسی که در مرکز تجاری مستقر شده‌است کالا یا خدمت را به خوبی ارائه کند.»

نوشتهٔ پیشین
امید به روزگار رونق سفر با توجه به رشد قابل توجه تعداد مسافران در سه ماهه چهارم ۲۰۲۱
نوشتهٔ بعدی
مرکز تجاری ایران با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار می کند

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست