اخباراخبار اقتصادی اماراتاخبار باشگاه رهبران کسب و کارمقاله

فرصت های موجود در بازار تلفن های همراه در دبی و امارات

همانطور که اقتصاد جهانی راه بازگشت خود را به سمت بهبودی از همه‌گیری کووید-19 پیدا می‌کند و اقتصادهای پیشرفته در این زمینه پیشرو هستند، اعتماد مصرف‌کننده نیز در حال بازگشت به سطح قبل از همه‌گیری است. مصرف کنندگان به دلیل شرایط نامطمئن، شروع به خریدهایی می کنند که در سال 2020 متوقف کرده بودند. در مورد وسایل الکترونیکی، خرید گوشی های هوشمند، گوی سبقت را نسبت به سایر کالاها مانند لپ تاپ و تلویزیون ربوده است. در این مقاله نگاهی داریم به روندها و فرصت های موجود در بازار تلفن همراه در دبی و امارات متحده عربی.

فروش تلفن همراه پس از تاثیر منفی وارد شده به آن در سال 2020 در حال بهبود است. خرده فروشی در سال 2020 به 5.1میلیون واحد کاهش یافته بود و انتظار می‌رود در سال 2021 به 5.50 میلیون واحد برسد که مشابه آمار سال 2019 است.

انتظار می‌رود فروش خرده فروشی تلفن همراه در پنج سال آینده با نرخ مرکب 7.2 رشد کند،تا در سال 2025 به تقریبا 8 میلیون واحد برسد.

در امارات متحده عربی، بیشتر کالاها به مقصد بقیه خاورمیانه و شمال آفریقا فرستاده می‌شدکه مقصد اصلی آن عربستان سعودی، عراق و مصر بود. در مجموع، صادرات مجدد به منطقه بالغ بر 14.3 میلیارد دلار بوده است. علاوه بر این، دبی همچنین به عنوان یک پلتفرم صادراتی عمده برای بازارهای سایر نقاط جهان عمل می کند: صادرات به آسیا به 2.6 میلیارد دلار رسید، در حالی که صادرات به اروپا و کشورهای جنوب صحرای آفریقا بیش از یک میلیارد دلار بود. در آسیا، کشورهای آسیای جنوبی و مرکزی مانند ایران و قرقیزستان بزرگترین مقاصد تلفن همراه بودند و پس از آن پاکستان و افغانستان. صادرات مجدد تلفن همراه دبی به آفریقا عمدتاً به کنیا و همچنین به نیجریه و سنگال فرستاده شد. در همین حال، تلفن های همراه ارسال شده به اروپا در سال 2019 عمدتاً در هلند و چک به پایان رسید، اگرچه اکثر کشورهای منطقه سهم نسبتاً زیادی از بازار داشتند.

تغییر عمده به سمت فناوری 5G  در منطقه شورای همکاری خلیج فارس تا سال 2026

در حالی که گوشی های هوشمندی که از فناوری 5G  پشتیبانی می کنند ، قسمت کوچکی از کل فروش گوشی های هوشمند را تشکیل می دهند، انتظار می رود این وضعیت در چند سال آینده تغییر کند. در سراسر جهان، 290 میلیون اشتراک  5G  در سال 2020 وجود داشت و انتظار می‌رود این تعداد تا پایان سال 2021 دو برابر شود.

در منطقه حاشیه خلیج فارس، اشتراک تلفن های همراه با قابلیت پشتیبانی از نسل پنجم در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس (GCC) در سال 2026 به 62 میلیون نفر خواهد رسید. این بدان معناست که2 درصد کل اشتراک های تلفن همراه در سال 2020، که مجهز به نسل پنجم ارتباطات هستند،  به 73 درصد تا سال 2026 خواهد رسید، در حالی که  سهم فناوری غالب فعلی (LTE) از 80% به 22% کاهش خواهد یافت. این سهم بزرگ‌تر از فناوری 5G   در دستگاه‌های تلفن همراه در منطقه شورای همکاری خلیج فارس بیشتر از اروپای غربی (69 درصد) و شمال شرق آسیا (65 درصد) خواهد بود و تنها کمتر از آمریکای شمالی (84 درصد) خواهد بود.

نوشتهٔ پیشین
NTMها برای صادرات و صادرات مجدد دبی
نوشتهٔ بعدی
روندهای تجاری واردات ایران از امارات متحده عربی و صادرات از ایران به امارات متحده عربی

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست