اخباراخبار اقتصادی ایراناخبار باشگاه رهبران کسب و کاراخبار مرکز تجاری دبیاخبار مهم

محمدرضا طلایی، رئیس مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی اعلام کرد:

شرایط برای حضور شرکت های ایرانی در امارات تسهیل شده است

قرار است ۲۹  فروردین ماه وبیناری توسط مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی با عنوان «START YOUR BUSINESS IN THE UAE» از ساعت 10:30 تا 13 برگزار شود. در این وبینار جناب آقای پیمان پاک معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، جناب آقای مجرد کنسول اقتصادی ایران دردبی  و سه سخنران در موضوعات نحوه آغاز کسب و کار در امارات، مالیات و مالیات بر ارزش افزوده، ترید مارک، پول و بانک،  حقوق بین الملل و قراردادهای سخنرانی کنند.

از محمدرضا طلایی، رییس مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی سوالاتی در خصوص چگونگی برگزاری این وبینار، اهداف، محورها و جامعه هدفی که می تواند از آن استفاده کند، به گفتگو پرداختیم. طلایی بر این باور است که مهمترین اقدام برای شروع یک بیزینس در امارات که مهمترین هاب منطقه برای رسیدن به بازارهای جهانی است، کسب اطلاعات بیشتر و سنجش پتانسیل های این کشور است؛ این مهم نیز بدون مشورت با وکلا و افرادی که به هر نحوی از شرایط امارات آگاهی دارند، محقق نمی شود. به باور او تلاش های چند سال اخیر امارات و اتخاذ قوانین تسهیل گرایانه برای ثبت شرکت ها و توسعه کسب و کارها، از جمله اقدامات مهم است که تجار ایرانی می بایست از آن استفاده کنند.

در ادامه مشروح گفتگو با او را می خوانید.

اولین پرسش از محمدرضا طلایی اهداف مدنظر مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی برای این وبینار بود که اینگونه پاسخ داد:« یکی از وظایف مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی، معرفی بازار امارات و آشنایی تجار و بازرگانان با فضای کسب و کار اقتصادی این کشور است. در این راستا  تصمیم گرفته شد رویدادی  به صورت مجازی برگزار شود تا  چگونگی حضور شرکت ها و تجار ایرانی در امارات و آغاز کسب و کارشان مورد بررسی قرار گیرد.  آغاز یک کسب و کار می تواند در واقع شروع مسیری است که تجار و بازرگانان می‌بایست با همه ابعاد آن از جمله قوانین و مقررات تجارت خارجی امارات، مباحث مرتبط با امور حقوقی و نشان تجاری، مسائل بانکی، مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده و… آشنا شوند. به همین دلیل در روز ۲۹ فروردین وبینار با حضور آقای مجرد، کنسول اقتصادی ایران در دبی و سایر سخنرانان از جمله دو وکیل برگزار می شود. در واقع درصدد هستیم که در دو ساعت و نیم زمان برنامه ظرفیت‌های امارات بویژه دبی بعنوان هاب صادراتی منطقه، قوانین و مقرارت مرتبط با تحارت به صاحبان بنگاه‌های اقتصادی ایران معرفی شود.» رئیس مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی در خصوص حضور دو وکیل در این وبینار نیز افزود:«حضور این دو وکیل برای ارائه اطلاعات در حوزه  تجارت بین الملل، قراردادها و توافق نامه های تجاری که امارات با سایر کشورها دارد، خواهد بود. آشنایی با نحوه امضای قراردادهای تجاری در دبی نیز از جمله مواردی است که در این وبینار به آن پرداخته می شود؛ خانم Taqua یکی از سخنرانان حاضر در این وبینار مباحثی مانند نحوه آغاز تجارت در دبی، ثبت شرکت و ثبت علائم تجاری (Trade Mark)  را ارائه خواهند داد. همچنین ایشان به بررسی موضوع آغاز دریافت مالیات از ابتدای سال ۲۰۲۳ از فعالین اقتصادی امارات می‌پردازند.

امارات هاب تجاری است

طلایی در پاسخ به این پرسش که چرا تجار ایرانی می بایست بین کشورهای حاشیه خلیج فارس، امارات را انتخاب کنند، گفت:« امارات و به ویژه شهر دوبی به عنوان یک هاب تجاری شناخته می شود؛ حضور شرکت های چندملیتی در این کشور باعث شده که به نوعی مرکز ارتباطی با اقصی نقاط جهان باشد که برای توسعه کسب و کار بسیار مناسب است. بررسی‌ها نشان می‌دهد تمرکز اصلی تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان  اماراتی بر مباحث تجاری، گردشگری و جذب سرمایه است. شرکت های زیادی در اینجا حضور دارند تا محصولات و خدماتشان را علاوه بر امارات به کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال افریقا معرفی کنند تا از این طریق بتوانند بازار بزرگی برای کسب و کار خود ایجاد کنند. علاوه بر این فضای مناسب تجارت، وجود زیرساخت‌های ارتباطی با سایر کشورها و بهره‌مندی از فناوری اطلاعات، امارات را با سایر کشورهای عربی منطقه متمایز نموده است و باعث شده محیط کسب و کار قابل قبولی برای حضور صاحبان بنگاه‌های تجاری ایجاد شود. تولیدکنندگان و بازرگانان می توانند از دبی به عنوان یک سکو برای معرفی محصولات و خدمات‌شان به سایر بازارهای منطقه‌ای و جهانی استفاده کنند.

از او پرسیدیم که آیا ممکن است امارات چهره مرسومی که از خاورمیانه در جهان به عنوان منطقه ای درگیر جنگ و بحران را تغییر دهد؟ که پاسخ داد:« راستش را بخواهید امارات طی سال های گذشته همیشه تلاش کرده به عنوان هاب تجاری معرفی شود. در این راستا  امکاناتی را  نیز فراهم کرده که باعث تشویق سرمایه گذاران به حضور در این کشور شده، بنابراین نقش یک پل ارتباطی را دارد. از سوی دیگر بیشتر تمرکز دوبی، به عنوان مهمترین شهر امارات به سمت تجارت، جذب گردشگر و سرمایه های خارجی بوده و در این مسیر نیز تلاش ها و برنامه ریزی های زیادی نیز داشته است. از این رو شرکت های ایرانی از این شهر می توانند به عنوان یک پل ارتباطی استفاده کنند. این امر در داده های واردات و صادرات نیز مشهود است؛ با بررسی این داده ها مشاهده می شود که جریان تجاری کشورمان از طریق امارات بالا بوده و شرکت های ایرانی زیادی از طریق امارات به سایر مناطق دسترسی پیدا کرده اند.» او در ادامه افزود:« برگزاری همایش ها یا وبینارهای اینچنینی برای کمک به شرکت ها یا افرادی است که درصدد ورود به بازار امارات هستند. در این مسیر مطالعه و شناخت دقیق همراه با برنامه ریزی که انجام میگیرد؛ از شکست در بازار این کشور جلوگیری می کند.

طلایی در پاسخ به این پرسش که این وبینار جامعه هدف خاصی دارد، گفت:«همه افرادی که علاقمند به تجارت خارجی، ورود به بازار امارات یا جهانی هستند میتوانند در این وبینار شرکت کنند. از این رو جامعه هدف شامل تمام فعالان اقتصادی، صاحبان صنایع، تجار و بازرگانان است که طی دو ساعت و نیم چکیده‌ای از بازار امارات را دریافت خواهند کرد.». بر اساس گفته های طلایی در  روز 12 مه همایشی با ساختار مشابه به همراه ملاقات های تجاری در دوبی برگزار خواهد شد. در این راستا با اعزام یک هیئت تجاری به امارات مباحثی مانند آشنایی با بازار امارات و ملاقات های تجاری بر اساس افرادی که رشته فعالیتشان را اعلام می کنند، برگزار می شوند.

صنایع غذایی و محصولات کشوری، پتانسیل نهفته در بازار امارات

طلایی در پاسخ به این سوال که تجار ایرانی در کدام بخش ها سرمایه گذاری داشته اند، گفت:« یکی از دلایل ورود ایرانی ها به بازار دبی، اتصال به سایر کشورهاست. بنابراین به طور دقیق نمی توان تفکیکی میان بخش هایی که ایرانی های بیشتری در آن سرمایه گذاری کرده اند، داشت. در واقع امارات و به ویژه دبی، به عنوان یک هاب عمل می کنند که نیازهایمان را از طریق آن تامین کرده یا به سایر کشورها برای انجام مراودات تجاری معرفی شویم. اگرچه که وضعیت برای صادرکننده صنایع غذایی و محصولات کشاورزی به گونه دیگری است و صادرکنندگان این صنعت در اولویت قرار دارند. حتی در داخل امارات نیز این دست فعالیت ها رو به افزایش است.»

طلایی در پایان به شرایط ورود ایرانی ها به بازار امارات اشاره و آن را « آسان تر» از سال های گذشته برآورد کرد؛ که این را می توان از شرکت های زیادی که در یک سال گذشته به این کشور وارد و کسب و کار خود را شروع کرده اند یا توسعه داده اند، متوجه شد.

او به توصیه سازمان متبوعش نیز اشاره کرد و گفت:« توصیه مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی به تجار، صاحبان کسب و کار و فعالان اقتصادی این است که پیش از ورود به این بازار مطالعه دقیقی داشته باشند . در واقع شرط اول این است که خدمات یا محصولات‌شان را بر اساس نیازمندی‌های بازار امارت، کشورهای عربی منطقه و شمال افریقا تولید نمایند تا دچار ضرر و خسارت نشوند. مرکز تجاری ایران و امارات متحده عربی آمادگی های لازم برای مشاوره و معرفی ظرفیت های تولیدی و صادراتی برای صاحبان کسب و کارها، ثبت شرکت ها و سایر مراحل راه اندازی و توسعه کسب و کارها را دارد. »

نوشتهٔ پیشین
تفاهم نامه های رسمی؛ راهکاری برای کاهش زیان های اقتصادی و تجاری
نوشتهٔ بعدی
بساط دلارفروشان خیابانی جمع می شود؟

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست