اخباراخبار اقتصادی اماراتاخبار اقتصادی جهانمقالهیاداشت ها

NTMها برای صادرات و صادرات مجدد دبی

 

اقدامات تجاری غیر تعرفه ای (NTMs)  سیاستی است که با تعرفه های گمرکی متفاوت است و ممکن است بر صادرات دبی تأثیر بگذارد. به ویژه، ممکن است با اضافه کردن مالیات بر قیمت کالاهای صادراتی تأثیر بگذارند. کشورها از NTM برای محافظت از حقوق مصرف کنندگان و به عنوان اقدامات حمایتی استفاده می کنند. هدف از این گزارش ارائه تحلیل ساختار و اهمیت NTM در 10 شریک صادراتی و صادرات مجدد دبی است. به طور کلی، کشورها عمدتاً اقدامات فنی را روی محصولات وارداتی اعمال می کنند و کسب و کارهای محلی می توانند نیاز این NTM ها را برآورده کنند و محصولات خود را صادر کنند. با این حال، برای کالاهای صادرات مجدد، تجار باید تامین کنندگانی را پیدا کنند که قبلاً الزامات NTM را برآورده کرده اند. بنابراین، این گزارش NTM ها را به صورت جداگانه برای صادرات و صادرات مجدد دبی ارائه می کند.

سیستم هماهنگ (HS) نامگذاری بین المللی برای طبقه بندی محصولات است و همه کشورها کالاهای معامله شده را بر اساس یک مبنای مشترک برای اهداف گمرکی طبقه بندی می کنند. در سطح بین‌المللی، سیستم هماهنگ (HS) برای طبقه‌بندی کالاها یک کد ۶ رقمی است و محصولات مرتبط تحت کد HS واحد دسته‌بندی می‌شوند و خط تولید نامیده می‌شوند.

Hs تقریباً شامل 5300 شرح محصول است و در سال 2018 دبی به ترتیب 2410 و 4747 خط محصول را به جهان صادر و صادرات مجدد کرد.

در سال 2018، 10 کشور برتر، 48 درصد از کل صادرات امارات  به جهان را به خود اختصاص دادند. بزرگترین شریک صادراتی این کشور، هند با 9 درصد سهم از کل صادرات، در سال 2018 بوده است و پس از آن عمان (9 درصد)، ترکیه (8 درصد)، عربستان سعودی (5 درصد)، کویت (4 درصد) و سایر کشورها قرار دارند.

در سال 2018، صادرات دبی به هند بالغ بر 11.5 میلیارد درهم بود و 22 درصد از این صادرات مشمول NTM بود. در سال 2018، ترکیه و عربستان سعودی سومین و چهارمین شرکای صادراتی دبی بودند و بیش از 90 درصد صادرات دبی به این کشورها مشمول NTM بود.

در همان سال، دبی 2.9 میلیارد درهم محصول به سنگاپور صادر کرد که تنها 9 درصد از این صادرات مشمول NTM بود.

محاسبات نشان می دهد که صادرکنندگان دبی ممکن است با NTM کمتری در هند، عمان و سنگاپور مواجه شوند

در سال 2018، 10 کشور نیمی از صادرات مجدد دبی به جهان را به خود اختصاص دادند.KSA، بزرگترین شریک صادرات مجدد دبی با 9 درصد سهم بازار بود و پس از آن هند (7 درصد)، سوئیس (7 درصد)، هنگ کنگ (7 درصد)، عمان (5 درصد) و  …قرار دارند.

در سال 2018، صادرات مجدد دبی به عربستان سعودی 34.6 میلیارد درهم بود که 89 درصد آن مشمول بهره‌مندی از تعرفه ترجیحی بوده. محاسبات نشان می دهد که تقریباً همه 10 شریک صادرات مجدد ، برای بیش از 75 درصد از محصولات صادرات مجدد از دبی از مزایای تعرفه ترجیحی صادر کردند، به استثنای هنگ کنگ (20٪)، عمان (36٪) و کویت (49٪). به طور خاص، تقریباً تمام محصولات صادر شده مجدد (99٪) به چین در سال 2018 مشمول NTM بودند.

اکثر کشورهای اتحادیه اروپا مانند سوئیس، بلژیک و بریتانیا برای بیش از 90 درصد محصولات صادرات مجدد دبی NTM صادر کردند.

صادرکنندگان مجدد دبی ممکن است هنگام صادرات به هنگ کنگ، عمان و کویت با NTM های کمتری مواجه شوند.

 

 

نوشتهٔ پیشین
نمایشگاه مجازی ایران
نوشتهٔ بعدی
فرصت های موجود در بازار تلفن های همراه در دبی و امارات

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست