اخباراخبار اقتصادی امارات

کشورهای خلیج فارس و رمزارز؛ امارات و بحرین به دنبال قطب شدن

بحرین و امارات در حال رقابت برای تبدیل شدن به قطب اصلی ارزهای دیجیتال در منطقه خلیج فارس هستند.

بسیاری از اقتصاددانان تاکید دارند که کشورهای مسلمان باید سریعاً برای ایجاد چارچوب قانونی، مالی و دینی مشترک برای سرمایه گذاری و بهره مندی از رونق جهانی ارزهای دیجیتال اقدام کنند چون کشورهای پیشرو بیشترین سود را به دست می‌آورند. البته به نظر میرسد که بیشتر دولت ها هنوز موع مشخصی در برابر رمزارزها اتخاذ نکرده اند یعنی این ناهماهنگی مختص کشورهای مسلمان نیست. البته حور پررنگ متغیر مذهب در کشورهای مسلمان ناهماهنگی‌های اساسی در بازار رمزارزها را تشدید میکند.

با این وجود تاکنون هیچ کشور مسلمانی به افراد در حال سرمایه گذاری یا معامله اعلام نمیکند که چه چیزی مجاز یا غیرمجاز است. این فقدان رهبری در این فضا از جانب کشورهای مسلمان کاملا چشمگیر است. جامعه مسلمان باید در ارائه راهنمایی‌ها و خطوط فکری روشن در مورد جنبه اسلامی ارزهای دیجیتال سریع‌تر حرکت کنند و اگر کشورهای اسلامی رویکردی یکسان برای تعامل با رمزارزها داشته باشند، قطعا بسیار مثبت خواهد بود.

موضع سعودی
سعودی‌ها از نظر تعداد کاربران ارزهای دیجیتال در رتبه سوم جهان عرب قرار گرفتند، زیرا تقاضا برای ارزهای دیجیتال اخیراً با وجود هشدارهای رسمی در مورد خطرات آن افزایش یافته است. شرکت “TripleA” فعال در ارزهای دیجیتال تایید کرد که سعودی‌ها از نظر مالکیت ارزهای دیجیتال در رتبه سوم جهان عرب قرار دارند و 453000 شهروند سعودی صاحب ارز دیجیتال هستند.

به گزارش روزنامه سعودی المدینه، مصر با داشتن حدود 1.8 میلیون نفر در رتبه اول جهان عرب با بیشترین تعداد صاحبان ارزهای دیجیتال قرار دارد و سپس مراکش با 878000 نفر در رتبه دوم قرار دارد. وزارت دارایی عربستان نسبت به معامله یا سرمایه گذاری در ارزهای مجازی از جمله ارزهای دیجیتال هشدار داده است. این وزارتخانه تاکید می‌کند که این ارزها یا دارایی‌ها مورد تأیید حاکمیت سعودی نیست، چون خارج از حیطه چتر نظارتی هستند و از طریق افراد مجاز داخل کشور معامله نمی‌شوند. همچنین علاوه بر کلاهبرداری، در بسیاری از مبادلات مالی غیرقانونی دخیل هستند و به دلیل ریسک بالای سرمایه‌گذاری همراه، قانوناً ممنوع است.

این وزارتخانه با اشاره به ظهور ارزهای مجازی که مدعی ارتباط آنها با تأمین مالی پروژه‌ها، فعالیت‌ها یا سرمایه گذاری در سعودی هستند، تأکید می‌کند که آنها هیچ ارتباطی با این ارزها ندارند و هرگونه استفاده از نام پول ملی، نام یا نشان پادشاهی سعودی برای بازاریابی ارزهای مجازی یا دیجیتالی توسط مقامات ذیصلاح در این کشور مشمول مراحل قانونی خواهد بود.در همین راستا، حمد العلایان، تحلیلگر بازار سهام به الشرق الاوسط گفت: اخیراً در نتیجه یکی از پیامدهای کرونا، بسترهای معاملات ارزی با بهره گیری از رشد برخی از ارزهای سنتی و دیجیتالی پول زیادی را جذب کرد.

العلایان خاطرنشان کرد که صدور مجوز به شرکت‌های تجارت ارز دیجیتال و فارکس در عربستان سعودی به دلیل پیامدهای منفی مختلف برای دلالان و ریسک های بالا ممنوع است، زیرا این تراکنش‌ها خارج از حیطه چتر نظارتی در داخل سعودی است.

ریسک بالا
فهد المبارک، رئیس بانک مرکزی عربستان سعودی، می‌گوید که ارزهای دیجیتال فعلی با تراکنش‌های مشکوک و عدم وجود ضامن، ریسک‌پذیر هستند. این واکنش این نشان می‌‍دهد که بانک مرکزی عربستان در حال کار بر روی یک پروژه بزرگ مرتبط با فن آوری‌های مالی است. المبارک در اکتبر 2021 توضیح داد که یک ارز واحد برای سیستم تسویه بین بانکی در منطقه وجود دارد و در منطقه خلیج فارس سیاست مبادله ارز بسیار شبیه به تراکنش‌های دیجیتالی است. بنابراین ما بیش از هر منطقه دیگری توانایی انتقال به ارز دیجیتال را داریم.

علیرغم هشدارهای رسمی اعلام شده در سعودی، روزنامه آمریکایی “نیویورک پست” تأیید می کند که عربستان سعودی در حال تشدید تلاش های خود برای جذب شرکت‌های رمزنگاری است و خاطرنشان می‌‍کند که بانک مرکزی عربستان سعودی و بانک مرکزی امارات متحده عربی با یکدیگر همکاری می‌کنند تا بفهمند چگونه بانک‌ها چگونه بانک‌ها می‌توانند در این زمینه همکاری کنند
وی با تاکید بر اینکه ارزهای دیجیتال در داخل سیستم بانکی کابرد خواهد داشت گفت که ما با شرکای دیگر در زمینه ارزهای دیجیتال برای بانک‌های مرکزی تجربه داریم و عربستان سعودی حدود 32 شرکت فناوری مالی دارد که در بخش‌های مختلف اعم از پرداخت‌های مالی یا بیمه و… فعالیت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد که بانک‌های مرکزی، بانک تسویه حساب‌های بین المللی و صندوق بین المللی پول در حال کار بر روی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی هستند که هزینه‌های کمتر و تراکنش‌های سریع‌تری با پشتوانه پول واقعی دارند.

علیرغم هشدارهای رسمی اعلام شده در سعودی، روزنامه آمریکایی “نیویورک پست” تأیید می کند که عربستان سعودی در حال تشدید تلاش های خود برای جذب شرکت‌های رمزنگاری است و خاطرنشان می‌‍کند که بانک مرکزی عربستان سعودی و امارات متحده عربی با یکدیگر همکاری می‌کنند تا بفهمند چگونه بانک‌ها می‌توانند در این زمینه همکاری کنند.

بحرین و امارات پیشرو در خلیج فارس
بحرین و امارات در حال رقابت برای تبدیل شدن به قطب اصلی ارزهای دیجیتال در منطقه خلیج فارس هستند. هر دو کشور چارچوب‌های نظارتی به صرافی‌ها و کارگزاری‌های ارزهای دیجیتال مجوز داده‌ و در استارت‌آپ‌های مرتبط با سرمایه‌گذاری کرده‌اند. سیاست گذاران در سایر مناطق عربی خلیج فارس در رابطه با ادغام ارزهای دیجیتال در اقتصاد خود محتاط‌تر بوده‌اند.

افزایش علاقه به رمزارزها در سراسر خلیج فارس در کنار تلاش‌های جهانی برای تنظیم دارایی‌های دیجیتال و جذب شرکت‌های مرتبط رخ می‌دهد. مراکز مالی نیویورک و لندن قوانین سنتی خدمات مالی را در فضای ارزهای دیجیتال اعمال می‌کنند. بحرین و ابوظبی در تلاش برای ترسیم یک مسیر جایگزین هستند تا امنیت را با انگیزه‌های سرمایه گذاری جذاب ترکیب کند. ZPX، یک شرکت ارزهای دیجیتال مستقر در سنگاپور، تخمین زده است که راه‌اندازی یک شرکت در بحرین حدود ۲۰۰۰۰۰ دلار هزینه دارد، در حالی که هزینه‌های مشابه در لندن می تواند به ۷۵۰۰۰۰ دلار برسد.

ابوظبی برای تبدیل شدن به بازیگر اصلی در دنیای ارزهای دیجیتال مسیر طولانی طی کرده است و بازار جهانی ابوظبی چارچوب نظارتی جدید برای ارزهای رمزنگاری در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی کرد

سیاست گذاران اقتصادی در بحرین در تلاش هستند تا این کشور را به عنوان قطب برتر ارزهای دیجیتال خاورمیانه نشان دهند. در ۳۱ ژوئیه، صرافی Rain مستقر در بحرین اعلام کرد که تبدیل به اولین صرافی کاملاً نظارتی ارزهای دیجیتال در خاورمیانه و شمال آفریقا شده است.

بازار جهانی ابوظبی از طریق سازمان تنظیم مقررات خدمات مالی منطقه آزاد مالی، سیاست و مقررات ارزهای دیجیتال را در امارات متحده عربی رهبری می‌کند. در ماه می و ژوئن، این مرجع به صرافی‌های ارزهای دیجیتال مختلف – مانند BitOasis، MidChains و Arabian Bourse – مجوز فعالیت را صادر کرد. BitOasis، معتبرترین صرافی امارات متحده عربی، تقریباً چهار سال است که در یک محیط نسبتاً غیرقانونی فعالیت می‌کرد. MidChains شتاب دهنده بازار جهانی ابوظبی و همتای فین تک بحرین مستقر است.

ابوظبی برای تبدیل شدن به بازیگر اصلی در دنیای ارزهای دیجیتال مسیر طولانی طی کرده است و بازار جهانی ابوظبی چارچوب نظارتی جدید برای ارزهای رمزنگاری در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی کرد.

از آن زمان، صندوق دولتی Mubadala سرمایه‌گذاری خود را در اکوسیستم رمزارز اعلام کرد و قابلیت‌های سرمایه را بیشتر نشان داد. خلدون المبارک، مدیرعامل صندوق دولتی ابوظبی گفت: ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار ارز دیجیتال دو سال پیش، امروز ۲.۵ تریلیون دلار و همچنان در حال رشد است

سایر کشورهای عربی خلیج فارس رویکردی احتیاطی و انتظاری را برای ارزهای دیجیتال اتخاذ کرده اند. وزارت دارایی در کویت ارزهای دیجیتال را برای تراکنش های تجاری رسمی به رسمیت نمی شناسد و بانک مرکزی این کشور تجارت با ارزهای دیجیتال را ممنوع می کند.

در فوریه ۲۰۱۸، بانک مرکزی قطر بانک‌های محلی را از معامله با ارزهای دیجیتال منع کرد. بانک مرکزی عمان هیچ سیاست یا دستورالعملی برای تنظیم ارزهای دیجیتال صادر نکرده است اما بانک مرکزی این کشور از شهروندان خود خواسته تا در مورد طیف گسترده‌تر دارایی‌های دیجیتال احتیاط کنند.

منبع: بازار

نوشتهٔ پیشین
اعزام هیات تجاری و برگزاری «همایش فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری ایران-امارات متحده عربی»
نوشتهٔ بعدی
اعلام حضور شرکت‌های مالزیایی در «همایش فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری ایران-امارات متحده عربی»

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست