اخباراخبار اقتصادی امارات

بعد از غیرکیفری شدن برگشت چک در امارات

آیا چک‌های برگشتی بر امتیاز اعتباری تاثیر می‌گذارند؟

چک‌های برگشتی

به رغم تصمیم سال جاری امارات متحده عربی برای غیر کیفری کردن چک‌های برگشتی، یک مقام ارشد دفتر اعتبار الاتحاد (AECB) می‌گوید که چک‌های برگشتی بر امتیاز اعتباری افراد و کسب و کارها تاثیر می‌گذارد.

به گزارش مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی به نقل از خلیج تایمز، مروان احمد لطفی، مدیرعامل دفتر اعتبار الاتحاد، تاکید کرد در ارزیابی امتیاز اعتبار افراد معمولا جنبه‌های مختلف عملکرد وی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد از جمله پرداخت قبوض ارتباطات و خدمات، کارکرد کارت اعتباری، اقساط وام و بسیاری موارد دیگر.

از روز دوم ژانویه سال ۲۰۲۲ (۱۲ دی ۱۴۰۰) در سراسر امارات متحده عربی رسیدگی کیفری به چک‌های برگشتی به جز برای چک‌هایی که با سوء نیت صادر شده‌باشند، متوقف شد.

مدیر عامل دفتر اعتبار الاتحاد می‌گوید: «ما در پایگاه داده‌های‌مان ۱۳ میلیون شخص حقیقی و شرکت با ۲۴ میلیون قرارداد تسهیلات اعتباری داریم که زیربنای امتیاز اعتباری ما را تشکیل می‌دهند.  مجموعا ۱۷ میلیون شماره حساب IBAN (شماره حساب بانکی بین‌المللی) هم در پایگاه داده‌های ما ثبت شده‌است که به سامانه کلر تصویری چک ( Image Cheque Clearing System, ICCS) بانک مرکزی متصل است.»

۹۵ درصد از افرادی که امتیاز اعتباری خود را سالانه بررسی می‌کنند، از مسیرهای دیجیتال دفتر اعتبار الاتحاد، یعنی وب‌سایت یا اپ استفاده می‌کنند.  اپ الاتحاد در حال حاضر ۲۵۰ هزار کاربر ثبت‌شده دارد.

امتیاز اعتباری خود را سالی یک بار چک کنید

مدیر عامل الاتحاد تاکید کرد که ۲۴ میلیون قرارداد و تسهیلات اعتباری نه تنها به سامانه بانک‌ها متصل هستند، به سامانه‌های اپراتورهای ارتباطی اتصالات و دو، ادارات برق و آب و دادگاه‌ها نیز متصل هستند.

وی تاکید کرد: «ما از همه می‌خواهیم که دست کم سالانه یک بار امتیاز اعتباری خود را بررسی کنند و توجه کنند که این سامانه‌های دیجیتال و بانک‌ها، چندین سامانه تو در تو هستند که به صورت مداوم به صورت خودکار تبادل داده می‌کنند.»

لطفی تصریح کرد: «گاهی ممکن است داده‌هایی در این تبادلات الکترونیکی گم شود یا اشتباه گزارش شود.  در عین حال گاهی افراد فراموش می‌کنند که کارت اعتباری خود را مسدود کنند و با توجه به اینکه از این کارت پرداختی انجام نمی‌دهند، امتیاز اعتباری‌شان تحت تاثیر قرار می‌گیرد و در آینده امکان کمتری برای دریافت وام پیدا می‌کنند.»

نوشتهٔ پیشین
تاسیس دفتر در مرکز بین‌المللی مالی دبی و دریافت ویزای طلایی برای کارکنان شرکت‌ها
نوشتهٔ بعدی
فرصت ویژه برای معرفی کسب و کارهای حوزه برق و انرژی ایران

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست