اخباراخبار اقتصادی امارات

تولید ناخالص امارات از 2020تا 2023 چه تغییراتی داشت؟

پیش‌بینی رشد ۸ درصدی بخش نفت امارات در سال 2022

پیش‌بینی رشد ۸ درصدی امارات در ۲۰۲۲در بخش نفت

بانک مرکزی امارات متحده عربی نرخ رشد تولید ناخالص داخلی این کشور را در سال ۲۰۲۱ ۳.۸ درصد اعلام و پیش بینی کرد که این رقم برای سال جاری میلادی به عدد ۵.۴ درصد خواهد رسید.

به گزارش مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی، این بانک در گزارش سالانه خود برای سال ۲۰۲۱ که هفته گذشته منتشر شد، اضافه کرد: «تولید ناخالص داخلی غیرنفتی نیز به ۵.۳ درصد در سال ۲۰۲۱، افزایش یافته است، در عین حال انتظار می رود به لطف سرمایه گذاری های پایدار، چشم انداز مثبت برای رشد اعتبار، افزایش اشتغال و بهبود احساسات تجاری، این رقم در سال جاری میلادی مثبت باشد.»

بر اساس داده های بانک مرکزی امارات متحده عربی تولید ناخالص داخلی در بخش نفت در سال ۲۰۲۱ حدود0.1 درصد منفی بوده که این عدد با افزایش قیمت در فصل اول میلادی و پیش بینی ادامه این روند ۸ درصد برای سال 2022 اعلام شده است.

این افزایش می تواند به عنوان موتور محرکی برای سایر بخش های غیر نفتی و جذب سرمایه ها و پروژه های جدید در راستای چشم انداز 2050 امارات باشد.

طبق داده های این مرکز تولید ناخالص داخلی در هر دو بخش نفتی و غیر نفتی در سال ۲۰۲۰ منفی و لذا تولید ناخلص داخلی در سال ۲۰۲۰ ۴.۸ درصد منفی اعلام شده بود که این رقم در سال ۲۰۲۱ ۳.۸ درصد مثبت و برای امسال ۵.۴ درصد و برای سال ۲۰۲۳ ۴.۲ درصد پیش بینی شده است.

این منبع پیش بینی کرد که رشد تولید ناخالص داخلی نفت به دلیل بهبود مورد انتظار تقاضای جهانی به دلیل بهبود در بخش حمل و نقل، گردشگری و افزایش تولید نفت پس از تحریم های بین المللی علیه روسیه به ۸ درصد برسد.

بر اساس برآوردهای CBE، مازاد حساب جاری در تراز پرداخت ها از ۷۷.۵ میلیارد درهم در سال ۲۰۲۰ به ۱۷۶.۲ میلیارد درهم در سال ۲۰۲۱ افزایش یافت که در نتیجه افزایش صادرات نفتی و غیرنفتی و همچنین افزایش مازاد افزایش یافت.

بانک مرکزی امارات تاکید کرد: «نظام بانکی کشور همچنان از سطح سرمایه و نقدینگی خوبی برخوردار است، زیرا شاخص‌های حقوق مالکیت، دارایی‌های نقدی و سایر موارد نشان‌دهنده بهبود شرایط نقدینگی در بازار است.»

ترجمه: مهران ابراهیمیان

نوشتهٔ پیشین
دبی اولین بازار منطقه آزاد هوشمند در خاورمیانه افتتاح میکند
نوشتهٔ بعدی
روز جهانی نمایشگاه‌ها فرصتی برای معرفی جایگاه صنعت نمایشگاهی

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست