اخباراخبار اقتصادی اماراتاخبار اقتصادی ایراناخبار باشگاه رهبران کسب و کاراخبار مرکز تجاری دبیاخبار مهم

با حضور وزیر صنعت و رییس سازمان توسعه تجارت

همایش «فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری ایران-امارات متحده عربی» برگزار شد

در ادامه سفر هیات تجاری ایران به امارات، همایش فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری ایران-امارات متحده عربی، امروز سه‌شنبه 19 بهمن‌ماه از ساعت 10 تا 14 به وقت دبی با حضور سیدرضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت، علیرضا پیمان پاک معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران، محمد لاهوتی رییس کنفدراسیون صادرات ایران، محمدرضا طلایی رییس مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی، سفیر کشور اندونزی، سفیر کشور قزاقستان، جمعی از مدیران و فعالان تجاری از کشورهای ایران و امارات متحده عربی و روسا و نمایندگانی از شرکت‌ها و مراکز اقتصادی سوییس، انگلیس، هند، مالزی، کراوسی، عراق (مستقر در دبی) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تجاری ایران در امارات؛ در ابتدای همایش فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری ایران-امارات متحده عربی که با حمایت سازمان توسعه تجارت ایران و توسط مرکز تجاری ایران در امارات برگزار شد، علیرضا پیمان پاک معاون وزیر صمت و رییس سازمان توسعه تجارت ایران با خیرمقدم به وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان و میهامان حاضر گفت: از آغاز فعالیت دولت، بحثی که ما در سازمان توسعه تجارت در دستور کار داریم توسعه مراکز تجاری با رویکرد کمک به توسعه بازار و پشتیبانی از کلیه کسب و کارهای تجاری در بازارهای هدف بود تا از این طریق چنانچه مشکلی برای تجار کشور پیش آمد به سرعت رفع شده و در حوزه لجستیک نیز بتوانند با کمترین هزینه و بالاترین راندمان کالا و خدمات خود را مدیریت کرده و در بازار هدف به فروش برسانند.

پیمان‌پاک ادامه داد: هدف‌گذاری دیگری که از توسعه مراکز تجاری در خارج از کشور مد نظر بود این بود که تجار ما از نحوه انقعاد قراردادها گرفته تا دیگر پشتیبانی‌های لازم، امکان استمرار تجارت در بازار کشورهای هدف را داشته باشند.

رییس سازمان توسعه تجارت ایران افزود: همچنین با توجه به رویکرد توسعه صادرات، مساله دیگر بحث استانداردها قرنطینه و مباحث آزمایشگاهی است، زیرا وقتی سهم صادرات یک کشور در بازار کشور دیگر بالا می‌رود نظارت‌ها و سختگیریها بیشتر می‌شود. که باید اقدامات پیش دستانه کرد.

  • تشریح نقش و اهمیت مراکز تجاری

معاون وزیر صمت با بیان اینکه وظیفه مراکز تجاری در خارج از کشور پشتیبانی از این حوزه‌هاست، گفت: یک مرکز تجاری زمانی موفق است که از تمام شیوه‌های نوین توسعه بازار و پشتیبانی بهره‌گیری کند تا خدمات پایدار و مستری ارایه کند.

وی افزود: وقتی سفارت یک کشوری فعال است و یک شهروند مراجعه می‌کند و با خیال راحت در حوزه‌های مختلف پشتیبانی می‌شود، مرکز تجاری هم باید این اطمینان خاطر را به تاجر ایرانی بدهد تا در بازار کشور هدف پشتیبانی شده و برنامه‌ریزی‌های درستی برای توسعه بازار در اختیارش قرار بگیرد.

پیمان پاک با تقدیر از اقدامات انجام شده در مرکز تجاری ایران در امارات گفت: رویکرد ما در سازمان توسعه تجارت همین است و با توجه به اینکه آقای طلایی مرکز تجاری ایران در امارات رادر مدت کمی راه‌اندازی کردند در این زمینه قدم‌های خوبی برداشته شده و ما با پشتیبانی‌هایی که خواهیم داشت، روابط تنگاتنگ با مرکز تجاری ایران در امارات، را ادامه می‌دهیم تا انشاالله با همراهی تجار و اهتمام مرکز تجاری سعی شود خدمات تخصصی و قابل اطمینانی ارایه شود تا همه تجار بتوانند از آن برای توسعه صادرات به راحتی بهره‌مند شوند.

معاون وزیر با بیان تدوین برنامه‌هایی برای ارزیابی عملکرد مراکز تجاری ایران در خارج از کشور گفت: ما از سال آینده از ابزارهای نظارتی CRM و هوشمند جدید برای ارزیابی عملکرد کلیه مراکز تجاری کشور و حتی رایزن‌های کشور استفاده خواهیم کرد تا از طریق آن میزان رضایت‌مندی تجاری که در کشورهای هدف فعالیت می‌کنند را دریافت و رصد کنیم.

وی ادامه داد: لذا بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده ما از این طریق و  با شاخص‌های دقیق، امکان رتبه‌بندی مراکز تجاری در خارج از کشور را خواهیم داشت تا ادامه حمایت‌ها و همکاری‌های سازمان توسعه تجارت نیز بر این مبنا باشد.

  • تاکید وزیر صنعت بر پیوند کسب‌وکارها

پیمان پاک با اشاره به اهمیت حضور وزیر صنعت در این همایش گفت: با توجه به اینکه جناب آقای وزیر هم فرصت محدودی داشتند و این همایش با برنامه کمیسیون مشترک عمان همپوشانی داشت، ولی حضور آقای وزیر نشان می‌دهد که ما به توسعه تجارت با کشور امارات به عنوان یکی از کشورهای همسایه اهمیت ویژه‌ای قایل هستیم و از هرگونه توسعه روابطی حمایت می‌کنیم.

وی افزود: با توجه به فرصت محدود جناب وزیر امکان استفاده از بیانات ایشان فراهم نشد اما ایشان همواره تاکید دارند که اگر پیوند کسب‌وکارها میان دو کشور برقرار شود، روابط اقتصادی کشورها یک رابطه پایدار و مستمر می‌شود که بر آن اساس می‌توان روابط سیاسی را هم مدیریت و برنامه‌ریزی کرد. به همین جهت جناب وزیر در هر سفر با همراهی تجار حضور می‌یابند و پس از آن هم مسایل را رصد می‌کنند و مرتب پیگیر نتایج دیدارها هستند.

  • حمایت مرکز تجاری ایران در امارات از تجار

پس از بدرقه وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمدرضا طلایی رییس مرکز تجاری ایران در امارات به عنوان مجری اعزام هیات تجاری ایران و برگزارکننده همایش «فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری ایران-امارات متحده عربی»  به تشریح اهداف و امکانات این مرکز پرداخت و گفت: مرکز تجاری ایران در امارات با مجوز سازمان توسعه تجارت از ابتدای مهرماه سال جاری آغاز به کار کرده و این هدفگذاری را داشته که نخستین مرکز تجاری هیبریدی در بازار خارج از کشور باشد.

وی افزود: در همین راستا ما پلتفورمی تحت عنوان باشگاه رهبران کسب‌وکار (bizleadershub.com) را طراحی کردیم و از این پلتفورم برای معرفی محصولات و خدمات شرکت‌های ایرانی در بازار منطقه استفاده می‌کنیم.

طلایی ادامه داد: در این خصوص ما با جمع‌آوری اطلاعات شرکت‌های تجاری منطقه شامل امارات، عمان و قطر و شمال آفریقا سعی کردیم تا اطلاع رسانی فعالان اقتصادی را به کل این کشورها داشته باشیم و تلاش بر این است که با توجه به این که کشور امارات متحده عربی به عنوان هاب صادراتی منطقه شناخته می‌شود و زیرساخت‌های بسیار مناسبی را برای تجارت با سایر کشورها فراهم کرده است ما نیز بتوانیم از این طریق سرویس‌ها و خدماتی را ارایه کنیم.

وی افزود: با هدف آشنایی بیشتر با خدمات، فرصت‌ها و امکانات موجود در بازار کشورهای منطقه، از ماه آینده دوره‌های آموزشی و ورکشاپ‌هایی برگزار خواهد شد تا تجار محترم ایرانی با نحوه حضور در این بازار آشنا شده و در کنار این دوره‌های آموزشی نیز از طریق مجموعه‌هایی که با آنها مشاوره و قرارداد منعقد کردیم، از لحاظ حقوقی، لجستیک و مسایل پولی و بانکی، به تجاری که نیازمند حضور قویتر در بازار امارات هستند خدمات و امکانات تخصصی قرار دهیم.

رییس مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی در ادامه گفت: در مرکز تجاری ایران در امارات همچنین تلاش شد تا از فناوری اطلاعات به نحو مطلوب و حداکثری استفاده شود که به عنوان نمونه تمام افرادی که در این رویداد حضور دارند در قالب نمایشگاه مجازی که تا 30 بهمن‌ماه دایر است بتوانند غرفه‌هایی داشته باشند و محصولات و خدمات خود را عرضه کنند.

طلایی گفت: این رویداد ادامه پیدا خواهد کرد و تمام کسانی که ثبت‌نام کرده‌اند و اطلاعات‌شان را روی باشگاه رهبران کسب‌وکار تکمیل کرده باشند به مدت 6 ماه می‌توانند اطلاعات خودشان را به روزرسانی کنند و با تجار داخلی وخارجی به اشتراک بگذارند.

در ادامه جلسه پیمان پاک رییس سازمان توسعه تجارت، لاهوتی رییس کنفدراسیون صادرات ایران و طلایی رییس مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی به پرسش‌های تجار ایرانی و خارجی حاضر در همایش پاسخ دادند و در ادامه نیز سخنرانی‌ها و دیدارهای تجاری دو طرفه میان شرکت‌ها و تجار حاضر در همایش برگزار شد.

بر اساس این گزارش نمایشگاه مجازی ایران و امارات نیز همزمان با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در همایش، افتتاح شد و تا پایان بهمن‌ماه نیز در آدرس https://iruae.iranvirtualexpo.com در دسترس تجار و فعالان اقتصادی است.

نوشتهٔ پیشین
عراق جای ایران را در مسیر ترانزیت امارات-ترکیه نمی‌گیرد
نوشتهٔ بعدی
روز ملی ایران در اکسپوی دبی برگزار شد

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست