اخباراخبار اقتصادی ایران

با شرایط تحریمی نمی توان کار اقتصادی کرد

صفر تا صد نیازهای چاپی کشور را پوشش می دهیم

صفر تا صد نیازهای چاپی کشور را پوشش می دهیم

حسین احمدی، موسس و مدیرعامل گروه صنعتی مادرول یکی از حامیان مالی همایش نوآوری‌های بسته‌بندی در دوبی، بر این باور است که صنعت چاپ و بسته‌بندی ایران، توان رقابتی با کشورهای منطقه و حتی اروپایی را دارد و اگر شرایط تحریمی برداشته و مشکلات بانکی نیز حل شود، چه بسا مشتریانی از قاره امریکا و اروپا خواهیم داشت. احمدی حضور در نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی دوبی را یک نقطه عطف برای شناساندن چاپخانه های ایرانی به خارجی ها دانسته و به صراحت عنوان کرد برای حضور حداکثری در آن آماده هستند. مشروح گفتگو مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی با او را در ادامه می خوانید.

کمی در خصوص تاریخچه مادرول بگویید و اینکه از چه زمانی تاثیرگذاری بر صنعت چاپ و بسته بندی را آغاز کرد؟

حسین احمدی، موسس و مدیرعامل گروه صنعتی مادرول هستم.  یکی از اهدافم برای راه اندازی گروه صنعتی مادرول ایجاد تحولی در صنعت چاپ لیبل ایران و بی نیازی از سایر کشورها بود. چرا که بخش عمده ای از محصولات اولیه لیبل ها وارداتی و از ترکیه بود و  اکثر شرکت های فعال در صنایع شوینده ، ارایشی و بهداشتی واردکننده این محصول بودند. برای تحقق این امر نیز به سمت تجهیز با به روزترین ماشین آلات و نرم افزارهای چاپ لیبل موجود در بازار از کشورهای اروپایی مانند سوئیس و دانمارک رفتیم.

در چند سال گذشته مجموعه بسیار خوبی از نظر سخت افزاری تامین کردیم که جزو بهترین های منطقه است. در واقع نمونه ماشین آلاتی که داریم در منطقه بسیار کم است. در کنار این موارد سعی کردیم از بهترین متخصصان در زمینه های چاپ و طراحی بهره‌مند شویم. کنار هم قرار گرفتن امکانات سخت افزاری، نرم افزاری و متخصصان کمک کرد که بتوانیم در وهله اول نیاز بازار داخلی را از نظر کمی و کیفی تامین کنیم به گونه ای که ظرف 4 5 سال گذشته جایگاه ترکیه در بازار ایران تضعیف شده در گام بعدی نیز نیم‌نگاهی به بازار سایر کشورها مانند عراق، افغانستان، قزاقستان، قرقیزستان نیز داشته باشیم. اگرچه که در حال حاضر به دنبال بازارهای بزرگتری هستیم که هدفمان از شرکت در نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی دوبی را نیز توجیه می‌کند. برای اولین بار است که در نمایشگاه بزرگی در سطح منطقه ای شرکت می کنیم. در این نمایشگاه شرکت‌های بزرگی از امریکا، افریقا، اروپا و خاور‌دور شرکت می‌کنند به همین خاطر است که این نمایشگاه را انتخاب کرده و با قدرت در آن شرکت خواهیم کرد. امیدواریم که به اهداف تعیین شده برسیم و توانایی هایمان را به همسایگانمان ارائه دهیم. که مطمئن هستم این اتفاق رخ می‌دهد.

شما در بخشی از صحبت های خود عنوان کردید که سهم ترکیه از صنعت لیبل‌گذاری در کشور تقریبا به صفر رسیده است. طی چه مدتی توانستید جای ترکیه در این حوزه را بگیرید؟

این رقابت جدی از 2015 آغاز شد در سال 2018 حضور ترکیه در کشور نصف شد و از 2018 به بعد، به سمت صفر میل کرد. در واقع در یک رقابت سه ساله این اتفاق افتاد. خوشبختانه شرکت‌های دیگری از کشور نیز وارد این رقابت شده و ماشین آلات خوبی وارد کردند. البته که حذف ترکیه از بازار چاپ لیبل یک کشور متکی به توان یک چایپخانه نبوده اما نوآوری اولیه را مادرول انجام داده است. به گونه ای که در سال 2015 مدرن ترین ماشین اروپا را به کشور وارد کردیم. در آن زمان کسی باور نمیکرد که ایران از چنین ماشینی بهره مند شود. این اتفاق باعث ایجاد اعتماد در مشتریان داخلی شد . چرا که می توانستندبا کیفیت بهتر و قیمت مناسب تر لیبل های مورد نظر خود را درداخل کشور تهیه کنند. البته که در این راه ماشین آلات دیگری را نیز به کشور وارد کردیم . البته به این نتیجه رسیدیدم که اگر قرار است در رقابتی شرکت کرده و پیروز آن شویم می بایست ابزارهای روز دنیا را به کار گیریم. چرا که  نمی توان با تکنولوژی ها و متدهای قدیمی در منطقه به رقابت با شرکت های سرآمد در این حوزه و صنعت رفت. خوشبختانه به این جایگاه رسیدیم که می توان به جرات ادعا کرد که مشتری هایی داریم که پیشتر کارهایشان را در کانادا چاپ  میکردند ولی در حاضر محصولاتشان را  در ایران تحت لیسانس کانادا پر میکنند و لیبلهایشان را با کیفیت بهتر از طریق مادرول تهیه و بر روی محصولاتشان می چسبانند. بنابراین ادعا می کنم اگر بهتر نباشیم، چیزی از شرکت های ]پیشرفته در این حوزه کم نداریم .

با چه هدف و چشم اندازی در نمایش چاپ و بسته بندی شرکت می کنید؟

بازار داخلی به اشباع رسیده است. در مرحله اول رقابت در بازار داخلی خیلی زیاد شده است و دلیل آن ورود تعداد زیاد ماشین آلات چاپ است از طرف دیگر بعلت تورم زیاد قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده و آنچه از تولیدات ما که در سبد خانوار است دچار کمبود تولید شده مثل انواع شامپو یا مواد خوراکی بنابراین احساس میکنیم برای اینکه بتوانیم اهداف خود را تحقق بخشیم، وارد بازارهای بین المللی شدن گسترش حوزه کاری مان به خارج، یک نیاز است. بنابراین هدف اصلی ما از شرکت در این نمایشگاه بدون تردید جذب مشتری در مرحله اول از کشوهای همسایه مانند کشورهای عربی، آفریقایی و کشورهای حوزه دریای خزر، است. سپس چشم انداز آینده نگاه به بازارهای دورتر در اروپا و آمریکاست. ضمن اینکه بازار چین نسبت به ایران به خاورمیانه دور است لذا احساس میکنم ایران میتواند یک بازار بسیار خوب برای تامین نیاز چاپ و بسته بندی منطقه باشد.

ایا در بازهای داخلی رقیب جدی نیز دارید؟

بله چند شرکت حضور دارند که در سه چهار سال گذشته ماشین آلات و ابزارهای خوبی به کشور آورده اند.

چشم انداز شما از صنعت چاپ و بسته بندی چیست؟ آیا این صنعت می تواند پیش زمینه ای باشد که شرکت های ایرانی بیشتری از ابزار به روز در صنعت چاپ دیجیتال بهره مند شوند؟

در ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که هیچکدام از شرکت های ایرانی حاضر در نمایشگاه چاپ و بسته بندی دوبی، در حوزه چاپ دیجیتال کار نمی کنند و حوزه فعالیتشان عمدتا چاپ افست و فلکسوگرافی است. در حوزه چاپ دیجیتال اغلب تولید کنندگان عمده ماشین آلات و قطعات یدکی شرکت های آمریکایی هستند که بعلت تحریمها فعلا امکان خرید مستقیم وجود ندارد و در صورت خریدنیز به دلیل نیاز دائمی این ماشین آلات به مواد مصرفی و قطعات امکان تامین آن بسیار دشوار است.

البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که چاپ دیچیتال نسبت به دو نوع چاپ دیگر گستردگی های لازم را ندارد. در بازار چاپ لیبل عمده سهم بازار را ماشین فلکسو در اختیار دارد ماشین های دیجیتال عمدتاً برای کارهای کم تیراژ استفاده می شود. برای تیراژهای متوسط و بزرگ عمدتاً از ماشین های فلکسو استفاده می شود.

نکته دیگری که مایل به گفتن آن هستم، حضورمان در همایش نوآوری های بسته بندی است. در این همایش زمان لازم برای صحبت در خصوص محصولات، امکانات و خدماتمان در کشور داریم. مطمئن هستم که شمار زیاد شرکت کننده از منطقه، امارات، قطر، هند و شمال افریقا و…  موقعیت خوبی را برای معرفی شرکت های ایرانی ایجاد خواهد کرد.

اگر بخواهید یک محصول یا خدمت ویژه خود را برای مشتری های خارجی انتخاب کنید، آن محصول یا خدمت چیست؟

مجموعه ما با هر آنچه که در سبد مصرفی خانوارها بسیار نزدیک است. زمانیکه برخی از بازدید کنندگان به دفتر شرکت می آیند، محصولات بسیار نام آشنایی را می بینند که کارهای چاپ لیبل آن را ما انجام داده ایم. به عنوان مثال، شیر، ماست، پنیر و  حتی دارو، شامپو، آنتی بیوتیک ها و… اما مشکل این است که  چاپ به اندازه کافی شناخته شده نیست. هر جایی سخن از صنعت چاپ باشد افراد گمان می کنند که منظور همان چاپ کتاب یا روزنامه است. در حالی که صنعت چاپ مدت های طولانی است که از حوزه کتاب و روزنامه خارج شده و در خدمت صنایع بسته‌بندی است. در سایر صنایع مثل تولید مواد غذایی حداکثر ده نوع محصول در سبد تولید آنها وجود دارد که به صورت دائمی وتکراری تولید میشود اما ما در ماه بیش از 300 نوع محصول مختلف را تولید می کنیم که آمیخته ای از هنر و صنعت است شاید بیش از 90 درصد بازار هدف چاپ، بسته بندی است. هر آنچه از خوراکی، موادشوینده، ارایشی و بهداشت و دارو که در زندگی عادی با آن سر و کار دارید، کار بسته بندی و چاپ است. چرا که کارهای چاپ و بسته بندی بسیار گسترده و با زندگی عادی مردم عجین است.

در روزهایی حضور ترکیه در بازار چاپ و بسته بندی را تقریبا به صفر رساندید که اقتصاد ایران تحریم بود. چگونه این کار را انچام دادید؟

سخت کار کردیم. نه تنها ما که همه مردم ایران. شرایط کاری به قدری سخت است که اگر به صنعتی ترین کشور دنیا تحمیل میشد، دوام نمی آورد. منتها این تحریم برای دو یا سه سال نیست و برای مدت طولانی است که بر کشور اعمال می شود و اخیرادامنه آن وسیعتر شدهاست. با این تحریم ها بزرگ شده ایم؛ بنده 30 سال است که کار میکنم و حداقل 20 سال آن در میانه تحریم ها بوده است؛ماشین آلات به ما نمی دهند  یا به نام خودمان نمی توانیم به کشور وارد کنیم و مجبور هستیم از طریق شرکت و افراد دیگری آن ها را خریداری کنیم تا در کشور دیگری با تغییر اسناد آن، اجازه ورود به کشور بیابند. مواد اولیه نیز به همان صورت. بابت چیزهایی که داریم، جنگیدیم. وقتی در شرایط سخت کار میکنید، قدر داشته هایتان را بهتر و بیشتر می دانید. کار و فعالیت در کشور با ترکیه ای که همه چیز برایش آماده و مهیا بوده، تفاوت دارد. آن ها بزرگراهی با کشورهای اروپایی دارند که به واسطه آن کمبودی احساس نمی کنند. اما مشکلات در ایران بسیار زیاد است؛گاهی دچار کمبود و یا افزایش ناگهانی قیمت مواد اولیه میشویم برخی تامین کنندگان تعطیل شده اند لکن در این بین برخی با تلاش خود کارهای بزرگی کرده اند  از جمله تولید محصولات پشت چسبدار  در داخل کشور انجام میشود که کمک بزرگی به چاپخانه داران  چاپ لیبل است. شرایط عادی نیست. به هر کس دیگری گفته شود که در چه شرایطی کار میکند، باورش نمی شود. اما به هر حال فعالیت خود را ادامه می دهیم و حتی قرار است بازار کشورهای دیگر را نیز به تصرف خود درآوریم.

صفر تا صد نیازهای چاپی کشور را پوشش می دهیم

یکی از حامیان مالی همایش نوآوری‌های بسته بندی در دوبی هستید. در این خصوص توضیحاتی ارائه کنید؟

اولین حضورمان در نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی است و سعی کردیم حضور حداکثری و با کیفیتی را داشته باشیم . یکی از مزیت‌هایی که معرفی شرکت ها می تواند داشته باشد، تکرار تبلیغ است. اینکه اسم، لوگو و محصولاتش همه جا باشد. اعتقاد دارم در یک برنامه ای یا نباید شرکت کرد یا می بایست با حداکثر توان در آن حضور داشته باشد که دومین مورد را انتخاب کردیم . از فرصت حضور در دوبی برای بودن در همایش نیز استفاده کرده و قرار است در آن امکان تبلیغات، صحبت و تبلیغ محصولاتمان را داشته باشیم . حضور در این همایش از آن جهت مهم است که مابقی شرکت های داخلی و خارجی بدانند چاپخانه ای در ایران وجود دارد که ابزارآلات پیشرفته آن در کشوری مثل آلمان هم کمتر دریک مجموعه میتوان یافت. حضور در نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی دوبی و همایش نوآوری‌های بسته‌بندی  یک موفقیت ملی است و می خواهیم همگان بدانند ایران کشور بزرگی است که متخصصان زیادی دارند که توان کار کردن حتی در شرایط سخت را نیز دارند. بنابراین سعی کردیم خود را به بهترین نحو نشان داده و آماده کنیم. به همین دلیل تصمیم گرفتیم  در دسته حامیان مالی قرار بگیریم. البته که یکی دیگر از حامیان مالی نیز هودیس است که جوینت ونچر ماست و مراودات نزدیکی نیز با آن ها داریم و نوعی مکمل یکدیگر هستیم؛ آن ها امکانات افست دارند و ما امکانات فلکسو، ما برچسب تولید می کنیم و آن ها جعبه‌های دارویی. یکی شدن دو مجموعه  باعث شده است که مجموعه‌ای پدید آید که صفر تا صد نیازهای چاپی کشور را پوشش دهد. امیدواریم این حضور و هزینه های آن، به نوعی باعث جلب اعتماد کشورهای همسایه شود. البته که حضور اقتصادی در بازارهای بین المللی نیازمند زیرساخت های سیاسی است و بزرگترین مشکل ما تحریم بانکی است. در صورت عقد قرارداد با کشور یا شرکت خارجی، مبادله پول مهمترین چالش خواهد بود.این گره هابه دست یقه سفید ها و دیپلمات ها باز می شوند و آنها می بایست شرایط را فراهم کنند تا بیزینس صورت بگیرد. بیزینس کار ماست اما برداشتن تحریم ها کار ما نیست. امیدواریم به این نتیجه برسیم و دولتمردان به ما کمک کرده تا این جاده را صاف کنند. در جاده سنگلاخ سیاسی نمی توان کار اقتصادی کرد. کارمان را خوب بلدیم امیدواریم آن هایی که کار سیاسی می کنند نیز کارشان را خوب انجام دهند.

سخن پایانی؟

این کشور افراد خاص زیادی دارد که از بدترین بحرانها،  بهترین شرایط را ایجاد کردند. تردید نکنید که اگر برای این ها شرایط مناسب فراهم شود به شدت شکوفا میشوند و رشد می کنند. اگر ابزار مناسب تری داشته باشیم، بسیار قوی تر از ترکیه و کشورهای منطقه می توان خود را به بقیه نشان داد. اما در قدم نخست باید پذیرفت که تحریم ها مانع بسیار بزرگی است. به عنوان تولید کننده بخش خصوصی سرمایه، دانش و توان تولیدی بالایی را برای انجام کارها به خدمت میگیرم اما نباید وضعیت به گونه ای باشد که حس کنیم همه چیز بیهوده است. از افرادی که کارهای دیپلماسی می کنند تقاضا دارم که این نکته را مدنظر قرار دهند؛ کشور نیاز دارد از نظر ارتباط با دنیا بازتر شود. اگر امکان ارتباط با دنیا نداشته باشیم، امکان موفقیتمان بسیار کم است. شاید به صورت مقطعی موفق شویم اما در بلندمدت نمی توان به بازاری راه یافت و سهمی از آن را در اختیار گرفت. با توجه به تحریمها مبادلات پولی و بانکی با مشتریانمان از معضلات فعلی ماست.

 

 

نوشتهٔ پیشین
فرودگاه ها باید روی فناوری های نوآورانه سرمایه گذاری بیشتری کنند
نوشتهٔ بعدی
بخش خصوصی از واردات نهاده‌ها حذف شد

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست