اخباراخبار اقتصادی امارات

بر اساس گزارش جدید اتاق بازرگانی دبی و اکونومیست ایمپکت

۷۷ درصد از کل سرمایه‌گذاری شورای همکاری خلیج فارس در آمریکای لاتین توسط امارات انجام شده‌است

۷۷ درصد از کل سرمایه‌گذاری شورای همکاری خلیج فارس در آمریکای لاتین توسط امارات انجام شده‌است

بر اساس گزارش مالی دید منتشر شده توسط اتاق بازرگانی دبی با همکاری اکونومیست ایمپکت، امارات متحده عربی بین سال های 2016 تا 2021، معادل 77 درصد از کل سرمایه گذاری های شورای همکاری خلیج فارس در بازارهای آمریکای لاتین را به خود اختصاص داده است، که در این مدت بالغ بر 4 میلیارد دلار بوده است.

به گزارش مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی به نقل از آژانس خبری امارات (وام)، این گزارش با عنوان «پرورش روابط: عمیق‌تر کردن تجارت و سرمایه‌گذاری بین آمریکای لاتین و شورای همکاری خلیج فارس»، پیش از مجمع جهانی کسب‌وکار آمریکای لاتین 2022، که از 23 تا 24 مارس در مرکز نمایشگاهی دبی اکسپو 2020 برگزار می‌شود، منتشر شد.

گزارش روابط تجاری و سرمایه گذاری در حال تحول بین آمریکای لاتین و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس (GCC) را بررسی می کند و فرست‌های کلیدی را شناسایی می‌کند که در آن شورای همکاری خلیج فارس می تواند مقصدی برای محصولات آمریکای لاتین، تامین کننده برای صنایع، سرمایه گذار در حوزه‌های رو به رشد و یک شریک برای فناوری در آمریکای لاتین باشد.

این گزارش بر اساس نظرسنجی از 200 مدیر ارشد در آمریکای لاتین است که بین ماه های مه و ژوئیه 2021 انجام شده است. پاسخ دهندگان از طیف وسیعی از بخش ها، از جمله حدود 15درصد هر یک از بخش‌های کشاورزی و غذا، خدمات مالی و فین تک، خرده فروشی و الکترونیکی تجارت، صنعت و انرژی، مراقبت های بهداشتی، حمل و نقل و تدارکات و 10درصد از خدمات حرفه ای و بازاریابی انتخاب شده اند.

این نظرسنجی بر نحوه عملکرد کسب‌وکارها در طول جهانگیری کرونا، پاسخ‌های آنها به چالش‌ها، چشم‌انداز کسب‌وکار پس از همه‌گیری، و محرک‌های تعامل با مناطق مختلف مانند خاورمیانه (از جمله شورای همکاری خلیج فارس)، آفریقا و آسیای جنوب شرقی متمرکز است.

عربستان سعودی 22 درصد از سرمایه گذاری های شورای همکاری خلیج فارس را در آمریکای لاتین طی سال های 2016 تا 2021 را به خود اختصاص داده است و پس از آن قطر با 1 درصد در رتبه سوم قرار دارد. نیمی از سرمایه‌گذاری‌ها از شورای همکاری خلیج فارس تا آمریکای لاتین به شرکت‌های لجستیک، توزیع و حمل‌ونقل در این منطقه هدایت شد که DP World سهم بزرگی از سرمایه‌گذاری‌ها را به خود اختصاص داد.

از سوی دیگر، سرمایه گذاری مستقیم خارجی از آمریکای لاتین به شورای همکاری خلیج فارس بین سال‌های 2017 و 2021 کمتر از 500 میلیون دلار برآورد شده است که 85 درصد سرمایه گذاری مستقیم خارجی از برزیل و 13 درصد از آرژانتین تامین شده است. برخی از بزرگترین سرمایه گذاری ها توسط BRF برزیل، یکی از بزرگترین شرکت های فرآوری مواد غذایی در جهان و تامین کننده پیشرو مرغ در بازارهای شورای همکاری خلیج فارس انجام شد.

در این گزارش اشاره شده است که تجارت دوجانبه بین کشورهای آمریکای لاتین و بازارهای شورای همکاری خلیج فارس در دوره قبل از همه‌گیری کووید-19 با افزایش شدید واردات بین سال‌های 2017 و 2019 افزایش یافته است. به طور خاص، واردات از آمریکای لاتین به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از 9.6 میلیون دلار در سال 2016 این واردات عمدتاً شامل کالاهای اولیه از جمله طلا، گوشت، سنگ آهن، غلات، شکر و قهوه است افزایش یافته است.

نوشتهٔ پیشین
نمایشگاه جایسک، بزرگ‌ترین نمایشگاه امنیت اطلاعات منطقه
نوشتهٔ بعدی
امارات نمونه بارز یک معجزه اقتصادی است

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

فهرست