اخباراخبار اقتصادی اماراتاخبار اقتصادی ایران

رییس کمیسیون آموزش اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران از تجربه حضور در نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی دبی می گوید

رییس کمیسیون آموزش اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران از تجربه حضور در نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی دبی می گوید

هدفمان برای رشد این صنعت، مقطعی نیست

مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی با همکاری اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران هیئتی متشکل از مدیران، کارشناسان و فعالان صنعت چاپ و بسته‌بندی را جهت شرکت در همایش نوآوری‎های بسته‌‎بندی همچنین نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی دبی، به امارات اعزام کرد. محمد لاهوتی، رییس کنفدراسیون صادرات ایران، بابک عابدین، رییس اتحادیه صنعت چاپ ایران و ابوالفضل ایمنی، رییس کمیسیون آموزش اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران از جمله افرادی بودند که در هیئت اعزامی حضور داشتند.

به گزارش مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی،  ابوالفضل ایمنی، رییس کمیسیون آموزش اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران، تعداد شرکت های ایرانی حاضر در این نمایشگاه را 10 شرکت به علاوه اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران اعلام کرد.  به گفته این فعال صنعت چاپ و بسته‌بندی هدف اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ برای حضور در این نمایشگاه ‌ا، رشد پایدار این صنعت و افزایش صادرات به کشورهای منطقه و شمال آفریقا بوده است.

ایمنی ابراز امیدواری کرد که فعالان صنعت چاپ و بسته‌بندی با حضورشان در نمایشگاه‌هایی  همچون نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی دبی می‌توانند دروازه‌های صادرات به کشورهای منطقه و شمال آفریقا باشند.

در ادامه متن کامل گفتگوی پایگاه خبری مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی با ابوالفضل ایمنی، رییس کمیسیون آموزش اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران، مطالعه می‌کنید.

* از تجربه خود در حضور در نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی دبی همچنین همایش نوآوری‌های بسته‌بندی بگویید.

اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران سابقه حضور در شش دوره نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی دبی را در کارنامه دارد. تفاوت این دوره با سایر دوره ها در این بود که ایران پاویون داشت و کشورهای چین و ترکیه نیز نبودند، این امر یک فرصت طلایی برای کشور و بازاری فوق العاده برای ایرانیان فراهم کرد. البته امیدواریم که ایرانیان شرکت کننده نیز از آن به خوبی استفاده کرده باشند. اگرچه طی صحبت هایی که با غرفه داران داشتم، همگی راضی و خوشحال بودند.

*چند شرکت ایرانی در نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی دبی حضور داشتند؟

10 شرکت ایرانی به علاوه اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران حضور داشتند.

*طی این نمایشگاه با کشورهای دیگری نیز مراودات داشته اید؟

بله. با هر کدام از شرکت‌کنندگان صحبت میکردیم مشتریانی از منطقه شمال آفریقا و خاورمیانه داشتند که حتی صحبت های اولیه شده و قرارهای ملاقات گذاشته شده است. یکی شرکت کننده ها نیز قرارهای تجاری اش را با مشتریانشان حتی پس از به اتمام رسیدن نمایشگاه، هماهنگی کرده بود. در این نمایشگاه شرکت های ایرانی از امارات، عمان و سایر کشورهای همسایه و شمال آفریقا نیز مشتری داشتند. که این امر نشان می دهد فرایند مراودات تجاری ادامه دار بوده است . کشورهایی که از لحاظ امنیت و کسب و کار در وضعیت خوبی به سر می برند، مشتری های خوبی برای صادرات صنایع چاپ و بسته بندی ایران بودند.

* کشور چندسالی است که در تحریم به سر می برد و مشکلاتی در خصوص واردات ماشین آلات چاپ و بسته بندی نیز ایجاد شده است.  تا چه میزان نمایشگاه را فرصت مناسبی برای دستیابی ایران به تکنولوژی ها به روز دیدید؟

صنعت چاپ ایران از لحاظ تکنولوژی در برخی بخش ها عقب است اما بدنه این صنعت که متشکل از افراد متخصص و کارشناسان است، عقب نمانده و با تکیه بر دانش روز، پیش رفته است. از لحاظ بحث تکنولوژی در چاپ دیجیتال با توجه به اینکه تکنولوژی چاپ دیجیتال در حال طی کردن مسیر خود است، می توان ادعا کرد که  در خصوص ماشین آلات چاپ دیجیتال از نظر تکنیکال غقب هستیم. اما از نظر تولید در صنعت چاپ ایران جایگاه و پتانسیل  خوبی داریم که این ها در کنار نیروی انسانی متخحصصف می تواند به بهتر دیده شدن محصولات ایرانی کمک کند. البته که نمونه های داریم که صادرات می شوند. این نمونه ها فرصت خوبی برای ارائه توانمندی‌های صنایع چاپ و بسته‌بندی ایران است که امیدوارم اهالی صنعت چاپ از آن به بهترین نحو استفاده کنند.

* از همایش نوآوری های بسته بندی که در دبی برگزار شد، بگویید.

اولین تجربه مشترک اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران و مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی بود که می توانست بهتر باشد. اتحادیه صادرکنندگان بیشتر از 200 برنامه آموزشی به صورت حضوری و آنلاین برگزار کرده بنابراین تجربه برگزاری چنین رویدادهایی را داشت. در کل موضوع، برگزاری آن در حد استاندارد بود. از آنجایی که اتحادیه صادرکنندگان از افراد ستاره و فوق ستاره بهر میگیرد، بنابراین می بایست کارهایی که در آن مشارکت داریم، بی نهایت خوب و بالاتر از حد متوسط باشد. البته که همایش سخنرانان خوبی داشت و از نگاه عمومی یک کار بسیار خوب و حرفه ای  هدف گذاری شده و برنامه ریزی شده بود. اما از نگاه نخبگان جای کار بیشتری داشت.

*در نمایشگاه بعدی که دو سال دیگر خواهد بود، جایگاه ایران را چگونه می بیند؟

به مانند آنچه که در دوازده سال گذشته و حضورمان در 6 دوره این نمایشگاه رخ داد، باز هم تلاش می کنیم و برای حضور در آن از موانع مختلف می گذریم . در دوره گذشته پاویون ایران در نمایشگاه وجود داشت که برای دوره آتی نیز این اتفاق رخ خواهد داد. حضورمان در این نمایشگاه بسیار مهم بود چرا که تمام بازدید کنندگان سراغ ایران را میگرفتند. برای خود برگزار کنندگان نیز مهم بود که پاویون ایران حضور داشته باشد. البته که اهمیت حضور برای غرفه داران نیز بود. با وجود اینکه چالش های مختلفی داریم اما با تمام این سختی ها جایگاه خود را حفظ کردیم و به عنوان یکی از سیستماتیک ترین پاویون کشورهای حاضر، در آن حضور داشتیم. این باعث شده که نگاه منطقه ای به ایران بسیار متفاوت باشد. نکته بسیار مهم این است که این فرآیند طی 12 سال گذشته هدفگذاری شده تا به صادرات برسیم که در حال حاضرنیز موفق بودیم و مورد توجه بین المللی قرار گرفته ایم.

* کلام پایانی؟

یکی از کارهای بسیار حرفه ای و نگاه های هوشمندانه به موضوع چاپ، برگزاری همایش نوآوری‌های بسته‌بندی یک روز پیش از آغاز نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی دبی است که یک ذهنیت بسیار خوبی را به بازدیدکنندگان داد. این همایش در یک همکاری گروهی شکل گرفت  که باید خسته نباشید بگویم به تیم خوب مرکز تجاری ایران در امارات و اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ که در یک همکاری مشترک و برای اولین بار در صنعت چاپ و بسته‌بندی یک رفتار سیتسماتیک و کار تیمی انجام دادند. هدف هر دو گروه بارور کردن صنعت چاپ ایران برای صادرات  و معرفی جدیدترین نوآوری‌ها و بخش های نمایشگاه بود. حضور رییس و دبیر اجرایی نمایشگاه در همایش نوآروی های بسته‌بندی خبر از این میداد که نگاه به همایش، نگاهی حرفه ای و منطقه ای بوده است. با برگزاری این رویداد، بهره برداری از نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی دبی نیز بهتر صورت میگیرد. در اتحادیه صادرکنندگان تلاش می کنیم زیرساخت صادراتی بهبود یابد و هدفمان نیز توسعه پایدار است و مقطعی نیست.  که این هدف در نمایشگاه به وقوع پیوست. فرآیند این است که استانداردسازی داخلی را با فرهنگ سازی هماهنگ کرده تا آماده ورود به بازارهای صادراتی شویم. نمایشگاه ها آوردگاهی است که در نهایت به مبدایی برای ظهور صادرکنندگان جدید تبدیل می شود. در 6 دوره گذشته در این مسیر گام برداشتیم که نتیجه آن نیز افزایش تعداد صادرکنندگان تخصصی در حوزه چاپ و بسته‎بندی است که این افزایش و ماندگاری شان باعث شده که افراد دیگری نیز بخواهند به این حوزه وارد شوند و در آن بمانند.

مصاحبه‌کننده: آویده علم‌جمیلی

نوشتهٔ پیشین
بازدید عضو هیئت مدیره بانک کارآفرین و رئیس سازمان نظام صنفی استان تهران از مرکز تجاری ایران
نوشتهٔ بعدی
تجارت خارجی دو ماهه کشور با رشد ۳۱ درصدی به ۱۶ میلیارد و ۶۳۱ میلیون دلار رسید.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست