اخباراخبار اقتصادی اماراتاخبار اقتصادی ایراناخبار مهم

روابط ایران و امارات در مسیر توسعه

در ديدار با مشاور ارشد امنيت ملي امارات مطرح شد:

اظهار اميدواري رييس جمهور براي توسعه روابط ايران و امارات متحده عربي

امارات متحده عربي، در ادامه گام‌هايي كه در طول چند هفته گذشته در زمينه ديپلماسي منطقه‌اي برداشته، حالا به ايران رسيده است. مشاور ارشد امنيت ملي امارات، شيخ طحنون بن‌زائد آل‌نهيان، ديروز وارد ايران شد و امروز با رييس جمهور و دبير شوراي عالي امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران ديدار كرد.

اين سفر پس از آن انجام مي‌شود كه علي باقري در تاريخ 26 نوامبر به امارات و كويت سفر كرد. باقري در ابوظبي با انورقرقاس مشاور ديپلماسي رييس امارات متحده عربي و خليفه شاهين، وزير مشاور در امورخارجه ديدار كرد. در آن زمان باقري گفته بود كه طرفين توافق كردند فصل جديدي را در روابط و افق‌هاي تازه‌اي از روابط با كويت و امارات گشوده شود.

اين نخستين‌بار از سال 2016 است كه يك مقام عاليرتبه اماراتي به ايران سفر مي‌كند.

دعوت رييس امارات از رييس جمهور ايران براي سفر به اين كشور

سيد ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور اسلامي ايران در دیدار شیخ طحنون بن زاید آل نهیان مشاور امنیت ملی امارات با اشاره به سابقه روابط دوستانه ۲ کشور، گفت: «روابط حسنه با کشورهای منطقه از اولویت های سیاست خارجی در دولت جدید است و به همین دلیل از توسعه روابط با امارات استقبال می کنیم.»

رئیس جمهور افزود: «در روابط ۲ کشور مسلمان ایران و امارات، نباید مانعی وجود داشته باشد و این روابط تحت تاثیر القائات بیگانگان قرار بگیرد.»

مشاور امنیت ملی امارات نیز در این دیدار گفت: «ما فرزندان این منطقه هستیم و یک سرنوشت داریم لذا توسعه روابط ۲ کشور در دستور کار ما قرار دارد.»

شیخ طحنون بن زاید آل نهیان با اشاره به مذاکرات تفصیلی خود با همتای ایرانی گفت: «این دیدارها نقطه عطفی در روابط دو کشور و موجب ارتقاء امنیت خواهد بود.»

شیخ طحنون بن زاید آل نهیان تاکید کرد: «آماده توسعه همکاری ها هستیم و امیدواریم با سفر آیت الله رئیسی به امارات فصل تازه ای از روابط دو کشور اغاز شود.»

در این دیدار مشاور امنیت ملی امارات دعوت رسمی رئیس امارات را برای سفر آیت الله رئیسی به این کشور به اطلاع رئیس جمهور رساند.

تاکید مقام امنیتی امارات بر توسعه روابط با ایران

مشاور امنیت ملی امارات در دیدار با شمخانی گفت: توسعه روابط گرم و برادرانه با ایران جزو اولویتهای امارات عربی متحده است.

شیخ طنحون بن زاید مشاور امنیت ملی امارات نیز در این دیدار با ابراز مسرت از سفر به جمهوری اسلامی ایران و دیدار با دریابان علی شمخانی گفت: «ایران به عنوان کشوری بزرگ و قدرتمند در منطقه دارای موقعیت منحصر بفرد ژئو پولیتیکی و شاهراه ارتباط شرق و غرب جهان است.»

وی گفت: «توسعه روابط گرم و برادرانه بین ابوظبی و تهران در ردیف اولویتهای امارات متحده عربی است.»

شیخ طحنون بن زاید ظرفیتهای اقتصادی قابل مبادله بین دو کشور در حوزه های ترانزیتی، انرژی، حمل و نقل، بهداشت و درمان و سرمایه گذاری را بسیار گسترده عنوان کرد و افزود: «لازم است با تشکیل کارگروههای تخصصی ضمن احصاء دقیق زمینه های همکاری مشترک در حوزه های مختلف اقتصادی، موانع پیش رو شناسایی و رفع شود.»

نوشتهٔ پیشین
2 برابر کردن حجم اقتصاد در 10 سال آینده
نوشتهٔ بعدی
تغییر تعطیلات آخر هفته امارات متحده عربی

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست