اخباراخبار اقتصادی امارات

آمار تجارت خارجی ابوظبی در شش ماهه اول سال میلادی

رشد 26 درصدی صادرات ابوظبی / تجارت ابوظبی با 124 میلیارد در نیمه اول، 12 درصد رشد کرد

تجارت خارجی غیرنفتی امارت ابوظبی ۱۵ درصد رشد کرد

حجم کل تجارت خارجی غیرنفتی ابوظبی از نظر ارزشی در نیمه اول سال ۲۰۲۲ با رشد ۱۲ درصدی مواجه شد.

به گزارش مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی نقل از آژانس خبری امارات (وام)، حجم کل تجارت خارجی غیرنفتی امارت ابوظبی در سال ۲۰۲۱ ، ۱۱۰ میلیارد و ۳۱۳ میلیون درهم بوده است که در شش ماهه اول امسال به ۱۲۴ میلیارددرهم رسیده است.

صادرات ابوظبی در شش ماهه نخست امسال با رشد ۲۶ درصدی به ارزش ۴۹ میلیارد و ۴۷۹ میلیون درهم نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۱ رسید. در شش ماهه اول سال گذشته حجم تجارت ۳۹ میلیارد و ۱۹۳ میلیون درهم به ثبت رسیده بود. صادرات مجدد نیز با رشد ۶ درصدی به ۲۳ میلیارد و ۴۳ میلیون درهم رسید که این رقم در سال گذشته ۲۱ میلیارد و ۶۸۹ میلیون درهم بود، در حالی که واردات این امارت با رشد ۴ درصدی نسبت به ۴۹ میلیارد و ۴۳۲ میلیون درهم در مدت مشابه سال قبل به ارزش کل حدود ۵۱ میلیارد و ۴۷۵ میلیون درهم رسید.

برق جذاب فلزات وسنگ های قیمتی در ابوظبی

ارزش تجارت فلزات معمولی و فرآورده های آنها از ۲۴  میلیارد و ۵۱۶ میلیون درهم فراتر رفت که در مقایسه با ۲۰  میلیارد و ۱۱۲ میلیون درهم در نیمه اول سال ۲۰۲۱ رشد ۲۲ درصدی داشت و تجارت ماشین آلات اعم از صوت و تصویر( دستگاه های ضبط پخش و لوازم جانبی آن) در این مدت با رشد ۲۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۷ میلیارد و ۹۰۳ میلیون درهم رسید. تجارت مروارید، سنگ های قیمتی، فلزات گرانبها و فرآورده های آنها در مدت مشابه سال گذشته با رشد ۴۰ درصدی به ۱۷ میلیارد و ۲۴۵ میلیون درهم رسید.

شرکای ابوظبی کدامند؟

عربستان سعودی با بیش از ۲۸  میلیارد و ۶۳۶ میلیون درهم، با رشد ۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۱ که رقم ۲۷ میلیارد و ۹۰۶ میلیون درهم را به ثبت رسانده بود، بیشترین سهم از حجم مبادلات تجاری با سایر کشورها راداشت. پس از آن سوئیس با ارزش کل ۹ میلیارد و ۵۳۰ میلیون درهم با نرخ رشد ۲۶۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته در جایگاه دوم قرار دارد و در جایگاه سوم این امارت با ایالات متحده آمریکا داد و ستد دارد که حجم مبادلاتش با این کشور ۹ میلیارد و ۳۳۰ میلیون درهم بوده است. و در ادامه چین و کویت در رتبه های چهارم و پنجم قرار دارند که به ترتیب مراوده با انها با رشد ۲۱ درصد و ۱۳ درصد مواجه بوده است.
حجم مراودات تجاری با چین ۵ میلیارد و ۹۵۹  میلیون درهم و با کویت ۵ میلیارد و ۸۷۰ میلیون درهم بوده است.

نوشتهٔ پیشین
رشد ۱۵ درصدی خرده‌فروشی، ۴۱ درصدی تجارت الکترونیک و افزایش ۲۲ درصدی هزینه های مصرف کننده امارات در نیمه اول سال ۲۰۲۲
نوشتهٔ بعدی
برنامه‌ریزی برای حضور قدرتمند ایران در جیتکس ۲۰۲۲

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست