اخباراخبار اقتصادی امارات

آمار شاخص مدیران خرید نشان می‌دهد

رشد قابل توجه بخش غیرنفتی اقتصاد امارات در ماه گذشته میلادی

تصویری از شهر دبی

 

بخش غیرنفتی اقتصاد امارات متحده عربی در ماه مارس سال ۲۰۲۲ با رشد خوبی همراه بود، اما این رشد تحت تاثیر فشار تورمی بر اثر افزایش قیمت کالاهای مصرفی قرار گرفته‌است.

به گزارش مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی به نقل از خلیج تایمز، بر اساس آمار فصلی موسسه IHS Markit شامخ (شاخص مدیران خرید PMI) امارات متحده عربی برای دومین ماه متوالی در ماه مارس در رقم ۵۴.۸ درصد ثبت شده‌است.  این شاخص به صورت قابل توجهی بالاتر از عدد خنثای ۵۰.۰ است که نشان دهنده بهبود قابل توجه در شرایط عملیاتی است.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی S&P Global نرخ رشد کسب و کارهای جدید در حوزه شرکت‌های غیرنفتی امارات متحده عربی نسبت به ماه فوریه ثابت مانده و تقریبا نزدیک به همان سطح بالایی است که در نوامبر ۲۰۲۱ در شرایط پساکرونا ثبت شده‌بود.

تحلیل‌گران این رشد را به افزایش قابل توجه تقاضا در پی بهبود بازارها بعد از محدودیت‌های کرونایی مرتبط می‌دانند.  در حالی که فروش داخلی اصلی‌ترین پیشران رشد بود، همزمان در صادرات هم شاهد رشد متوسطی در امارات هستیم.

رشد قابل توجه تقاضا باعث افزایش قابل توجه فعالیت‌های کسب و کارها در ماه مارس شده‌است، به صورتی که تقریبا یک چهارم از مدیران مصاحبه شده از افزایش تولید خبر داده‌اند.

علاوه بر افزایش تقاضا، تحلیل‌گران معتقدند که تلاش‌های بازاریابی و ارائه محصولات جدید هم بر بهبود عملکرد بازار اثر داشته‌اند.

دیوید اوون، تحلیل‌گر اقتصادی در S&P Global معتقد است که افزایش تقاضا در بخش غیرنفتی در ماه مارس باعث تحت‌الشعاع قرار گرفتن تهدیدهای ناشی از افزایش جهانی قیمت کالاهای مصرفی شده‌است.

این تحلیل‌گر اقتصادی می‌گوید: «در حالی که قیمت مواد اولیه و انرژی در واکنش به جنگ روسیه و اوکراین در حال افزایش است، شرکت‌های اماراتی با افزایش شدید قیمت خرید مواجه هستند که در بیشتر مواقع از میانگین فشار افزایش قیمت در سه سال گذشته بیشتر است.»

همزمان رشد هزینه‌های تولید هم به سرعت به بالاترین قیمت در ۴۰ ماه گذشته نزدیک می‌شوند و به ویژه کسب و کارها با افزایش قیمت سوخت و مواد اولیه به دلیل نگرانی‌ها در مورد تامین انرژی بر اثر جنگ اوکراین مواجه هستند.

نوشتهٔ پیشین
سرمایه‌گذاری کشورهای همسایه در اقتصاد کشور تسهیل می‌شود
نوشتهٔ بعدی
محدودیت‌های وارد کردن ارز همراه مسافر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست