اخباراخبار اقتصادی ایران

رشد شاخص تولید صنعتی شرکت‌های بورسی در اسفندماه منفی شد

رشد شاخص تولید صنعتی شرکت‌های بورسی در اسفندماه منفی شد

 

نکات مهمی که از بررسی آمار رشد صنایع در این ماه استخراج می‌شود، نشان می دهد شاخص تولید محصولات شیمیایی برای چهارمین ماه متولی رشد منفی (نسبت به مدت مشابه سال گذشته) داشته است.

به گزارش مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی و به نقل از اتاق بازرگانی تهران، بیش از 280 شرکت صنعتی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار و فرابورس که به صورت ماهانه گزارش تولید خود را منتشر می‌کنند که بیش از نیمی از تولید کشور را در اختیار دارند. پژوهشکده پولی بانکی با توجه به بررسی آمار این شرکت‌ها وضعیت تغییرات تولید صنعت کشور را رصد کرده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که شاخص مستخرج از داده‌های این شرکت‌ها همراستا با شاخص تولید صنعتی کل کشور است. رشد شاخص تولید صنعتی شرکت‌های بورسی در اسفندماه به منفی 1.4 درصد رسید. به طورکلی رشد شاخص تولید صنعتی شرکت‌های بورسی در نیمه اول سال ۱۴۰۰ مثبت بوده و در نیمه دوم سال تغییر روند ایجاد شده و رشد این شاخص منفی شده است. دو صنعت بزرگ کشور یعنی صنایع شیمیایی و فلزات اساسی در اسفندماه (مشابه ماه‌های اخیر) با رشد منفی تولید و افزایش موجودی انبار مواجه بودند.روند رشد شاخص تولید صنعتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته تا اسفند ۱۴۰۰ نشان می‌دهد، بعد از کاهش قابل توجه تولید صنعتی در نیمه دوم سال ۱397 و ابتدای سال ۱398، رشد تولید این بخش از فصل چهارم ۱398 صنعت روند صعودی به خود گرفت و این روند صعودی تا خردادماه ۱۴۰۰ ادامه داشت. روند افزایشی رشد شاخص تولید در تابستان متوقف شد و رشد شاخص تولید در تیر ماه و مردادماه به ترتیب به 3.1 درصد و صفر درصد رسید. اما در پاییز مجددا روند رشد شاخص تولید صنعتی نزولی شد و رشد شاخص در ماه‌های پاییز نسبت سال گذشته به بازه منفی یک تا صفر درصد رسید. در دی ماه و بهمن‌ماه رشد شاخص تولید صنعتی نسبت به سال گذشته به ترتیب منفی 0.1 درصد و منفی 0.7 درصد رسید. در ادامه روند نزولی ملایم شاخص تولید صنعتی شرکت‌های بورسی، این شاخص در اسفندماه نسبت به سال گذشته حدود 1.4 درصد کاهش داشته است. نکات مهمی که از بررسی آمار رشد صنایع در این ماه استخراج می‌شود، نشان می دهد شاخص تولید محصولات شیمیایی برای چهارمین ماه متولی رشد منفی نسبت به نیمه دوم سال 99 داشته است.

همچنین اگرچه رشد شاخص تولید صنعت فلزات اساسی در اسفندماه منفی بوده اما شاخص تولید این صنعت در اسفندماه کاهش کمتری نسبت به بهمن‌ماه را نشان می‌دهد. علاوه بر این، شاخص تولید صنعت خودروسازی و ساخت قطعات در اسفندماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 4.6 درصد رشد مثبت داشته که البته نسبت به رشد بهمن ماه کاهش قابل ملاحظه ای داشته است.

طبق این گزارش، به جز صنایع فلزات اساسی، منسوجات و دستگاه‌های برقی، رشد شاخص تولید در سایر صنایع اسفندماه در مقایسه با رشد صنایع در بهمن ماه کاهش داشته است.

نوشتهٔ پیشین
ممنوعیت صادرات صیفی‌جات لغو شد
نوشتهٔ بعدی
رشد اقتصاد غیرنفتی امارات در سه ماهه اول ۲۰۲۲ به نزدیک ۸ درصد رسید

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست