اخباراخبار اقتصادی ایران

جزئیات صادرات ۴۷۰ میلیون دلاری ایران با آرد گندم

جزئیات صادرات ۴۷۰ میلیون دلاری ایران با آرد گندم

ایران در سال گذشته بیش از ۴۷۰ میلیون دلار صادرات محصولات تولید شده با آرد گندم داشته است. به دنبال تغییرات اخیر در نرخ آرد و جریان پیش‌آمده در رابطه با بحث قاچاق این کالا که دولت آن را عامل افزایش اخیر  قیمت آرد و به دنبال آن نان فانتزی و ماکارونی اعلام کرده است، جریان صادرات محصولات تولیدی با آرد مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی و به نقل از ایسنا، بر اساس گزارشی که از سوی لطیفی، سخنگوی گمرک ایران اعلام شده، در سال ۱۴۰۰ کل محصولات تولید شده با آرد گندم که از ایران صادر شده دو میلیون و ۲۷۴ هزار و ۸۷۲ تن به ارزش ۴۷۰ میلیون و ۷۲۷ هزار و ۲۲۵ دلار بوده است

. با توجه به اینکه کل صادرات ایران در سال گذشته ۴۸.۶ میلیارد دلار بوده است، صادرات محصولات گندمی یک درصد کل صادرات ایران بوده است. از این حدود ۴۷۰ میلیون دلار صادرات گندمی، سهم گروه خمیرهای غذایی ۲۳۶هزار تن به ارزش ۸۴ میلیون دلار بوده که شامل اقلامی مانند ماکارونی و پاستا است.

ایران همچنین در سال گذشته  ۱۲ هزار  و ۸۰۰ تن به ارزش سه میلیون و ۴۰۰ هزار دلار صادرات آرد گندم و همچنین انواع نان با  ۹۴هزار و ۷۷۳ تن به ارزش ۸۶ میلیون و ۵۵۶ هزار دلار داشته است. شیرینی‌های بدون کاکائو ۱۱۹ هزار و ۱۱تن به ارزش ۱۱۸ میلیون ۱۰ هزار ۴۰۱ دلار، انواع بیسکوئیت ۱۳۰ هزار و ۵۹۰ تن به ارزش ۸۸ میلیون دلار و  انواع ویفر ۳۹ هزار تن به ارزش ۴۱میلیون دلار صادر شده است.

دیگر اقلام تولیدی با آرد گندم  شامل انواع مخمرها ۲۴هزار تن به ارزش ۳۲میلیون دلار، فرآورده های تعذیه کودکان ۲۸۰۰ تن به ارزش هشت میلیون و ۳۰۰ هزار دلار، فرآورده‌های غلات ۲۴۰۰ تن به ارزش چهار میلیون دلار  و انواع گز و سوهان با ۲۱۳۰ تن به ارزش سه میلیون و ۳۰۰هزار دلاراست. همچنین در صادرات انجام شده، انواع نشاسته گندم ۱۰ هزار  و ۲۰۰تن به ارزش دو میلیون و ۶۰۰ هزار دلار، عمده‌ترین کالاهای صادراتی هستند که در تولید آن از آرد گندم استفاده شده است.

نوشتهٔ پیشین
هشدار بانک مرکزی به اجاره حساب یا کارت بانکی
نوشتهٔ بعدی
امارات اولین کشور عربی در فهرست پیشرفته‌ترین کشورها

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست