اخباراخبار اقتصادی امارات

بر اساس تازه‌ترین گزارش ای‌زی دبی و یورومانیتور اینترنشنال

حجم تجارت الکترونیکی امارات متحده عربی در سال ۲۰۲۱ از ۵ میلیارد دلار عبور کرد

منطقه تجارت الکترونیکی در منطقه ویژه اقتصادی ای‌زی دبی

بر اساس داده‌های منتشر شده توسط ای‌زی دبی (EZDubai، منطقه ویژه اختصاصی تجارت الکترونیک در جنوب دبی) با مشارکت یورو مانیتور اینترنشنال (Euromonitor International)، کل تجارت الکترونیک امارات در سال ۲۰۲۱ به بیش از ۵ میلیارد دلار افزایش یافت و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵ از ۸ میلیارد دلار نیز عبور کند.

به گزارش مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی به نقل از آژانس خبری امارات (وام)، بر اساس این گزارش، در مقایسه با سال ۲۰۲۰، مصرف کنندگان بیشتری در امارات متحده عربی در طول سال ۲۰۲۱ در همه دسته‌ها خریدهای آنلاین انجام دادند و ۷۵ درصد از پاسخ دهندگان تاکید کرده‌اند معمولاً به صورت آنلاین خرید می کردند.

بخش‌هایی که سریع‌ترین رشد را بر اساس صنعت از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ خواهند داشت، لوازم خانگی و اثاثیه منزل، غذا و نوشیدنی و تولیدات رسانه‌ای هستند.

در این گزارش آمده است که کشورهای خاورمیانه به دلیل سرانه تولید ناخالص داخلی بالا و ضریب نفوذ اینترنت در موقعیت بهتری برای امکان توسعه بیشتر تجارت الکترونیک هستند.

امارات و قطر با تولید ناخالص داخلی سرانه بالای ۴۰۰۰ دلار و ضریب نفوذ اینترنت بالای ۹۰ درصد صدرنشین تجارت الکترونیکی در منطقه هستند.  هر دو کشور دسترسی به شبکه فیبرنوری را برای منازل مسکونی با موفقیت پیاده‌سازی کرده‌اند و بالاترین اشتراک‌های باند پهن تلفن همراه فعال را در منطقه دارند.

خرید آنلاین در منطقه خاورمیانه و شمال افریقا به سرعت در حال رشد و نزدیک شدن به قدرت‌های جهانی مانند چین است و بسیاری از خرده فروشان آنلاین خدمات خود را در جهانگیری بیماری کرونا افزایش داده‌اند. بر اساس این گزارش، انتظار می رود تا سال ۲۰۲۱، اندازه کل بازار تجارت الکترونیکی به ۳۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برسد.

در شرایطی که اقتصاد خرده‌فروشی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا عمدتا مبتنی بر پول نقد است بر اساس این گزارش، در امارات متحده عربی، ترجیح خریداران به استفاده از کارت‌های اعتباری و کارت‌های بستانکاری (دبیت کارت) است.

خریداران در امارات متحده عربی همچنین از فروشندگان فرامرزی برای دسترسی به کالاهایی با قیمت‌های پایین‌تر و کیفیت بالاتر که در فروشگاه‌های داخلی موجود نیست، خریداری می‌کنند.

هزینه‌های پایین برای حمل و نقل کالا در امارات برای مصرف‌کنندگانی که قصد خرید از بیرون منطقه دارند، از مزیت‌هایی است که باعث توسعه استفاده از ابزارهای الکترونیک برای خرید می‌شود.

کشورهایی که بیشترین خرید آنلاین از خاک امارات متحده عربی  در آنها انجام می‌شود ایالات متحده آمریکا، هند و چین هستند و عمده این خریدها مربوط به پوشاک و کفش به اضافه محصولات آرایشی بهداشتی است.

تجارت الکترونیک خارجی (خریدهای مصرف‌کنندگان داخلی امارات متحده عربی از فروشگاه‌های خارجی) به سرعت در حال رشد است و از ۲۳ درصد کل تجارت الکترونیک کشور در سال ۲۰۱۹ به ۲۶ درصد در سال ۲۰۲۱ رسیده‌است و برآورد می‌شود که سهم تجارت الکترونیک خارجی از کل تجارت الکترونیک امارات تا سال ۲۰۲۵ به ۳۲ درصد برسد.

منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا همچنان یک منطقه فعال در جذب سرمایه‌گذاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای توسعه تجارت الکترونیکی است.  با توجه به روند توسعه و افزایش علاقه مصرف‌کنندگان به خرده‌فروشی آنلاین، پیش‌بینی می‌شود که با ۱۸ میلیارد دلار رشد ارزش مطلق رشد تجارت الکترونیکی در منطقه بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵، مجموع این نوع تجارت در منطقه به ۵۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۵ برسد.

محسن احمد مدیر عامل منطقه لجستیک دبی جنوبی، در توضیح این گزارش گفت: «ما خرسندیم که دومین گزارش تجارت الکترونیکی را با همکاری یورومانیتور را منتشر کنیم و آخرین اطلاعات در این بخش را با ذینفعان به اشتراک بگذاریم. با رشدی که در تجارت الکترونیک امارات متحده عربی و منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا مشاهده می شود، ما را تشویق می کند تا سخت‌تر و نزدیک‌تر با بازیگران تجارت الکترونیکی خود کار کنیم تا این بخش را تقویت کنیم، به طوری که بازار تجارت الکترونیک امارات به یک پیشران جهانی تبدیل شود.»

نوشتهٔ پیشین
پیشتازی منطقه منا در امارات متحده ی عربی از نظر شاخص جهانی قدرت نرم (GSPI) در میان 15 منطقه برتر جهان
نوشتهٔ بعدی
نرخ تسعیر بانکی دلار 20 هزار تومان تعیین شد

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

فهرست