اخباراخبار اقتصادی ایران

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران اعلام کرد:

تلاطم در بازار آی تی با افزایش حقوق گمرکی

تلاطم در بازار آی تی با افزایش حقوق گمرکی

به گزارش مرکز تجاری ایران در  امارات متحده عربی و به نقل از ایسنا، رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران معتقد است که در روزهای آینده و با افزایش حقوق گمرکی، قیمت کالاهای آی تی  افزایش 5 تا 6 درصدی خواهد داشت. محمدرضا فرجی با اشاره به افزایش ۵۴۰ درصدی حقوق گمرکی در سال جاری، اظهار کرد: «این افزایش حقوق گمرکی باعث افزایش حدود پنج تا شش درصدی قیمت کالاهای آی‌تی که ماخذ گمرکی آن‌ها پنج درصد است، خواهد شد. البته که نرخ گفته شده براساس دلار ۴۲۰۰ تومانی محاسبه ‌می‌شد، اما قرار است ارز نیمایی مبنا قرار گیرد». او در ادامه  افزود:«افزایش حقوق گمرکی محصولات آی تی در حالی است که این کالاها در همه دنیا جزو کالاهای ضروری و آموزشی است و به همین دلیل در کشورهای پیشرفته از مالیات برارزش افزوده معاف‌اند. اما مالیات ارزش افزوده کالاهای دیجیتال در کشور ما همانند سایر کالاها ۹ درصد است. اتحادیه هم درصدد نامه نگاری با مجلس است تا مالیات ارزش افزوده کالاهای دیجیتال را حذف کند یا کالای آی تی جزو کالای ضروری حساب و ماخذ گمرکی اصلاح شود تا جلوی گرانی آن گرفته شود.»

فرجی در ادامه با اشاره به افزایش چشمگیر مصرف کالای آی تی در دو سال گذشته، گفت: «با توجه به ارائه آموزش آنلاین، همه دانشجویان و دانش آموزان به سمت خرید این کالاها رفتند و به همین دلیل این کالا یک کالای آموزشی و آکادمیک است. البته در حال حاضر تقاضای لپ تاپ مانند مدت مشابه سال گذشته است، با این تفاوت که رکود گسترده‌تر شده؛ چراکه مردم منتظر نتیجه مذاکرات و کاهش قیمت دلار و در پی آن کاهش قیمت لپ تاپ هستند.»

گفتنی است که بر اساس بند (ه) تبصره ۷ قانون بودجه سال ۱۴۰۱، نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی در همه موارد، از جمله محاسبه حقوق ورودی بر اساس نرخ ارز اعلام شده بانک مرکزی، نرخ سامانه مبادله الکترونیکی (ای تی اس) در روز اظهار و مطابق ماده ۱۴ قانون امور گمرکی است. همچنین در سال ۱۴۰۱ نرخ چهار درصد حقوق گمرکی یاد شده در صدر بند (د) ماده (۱) قانون امور گمرکی برای کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و همچنین نهاده‌های کشاورزی و دامی به یک درصد تقلیل می‌یابد. نرخ سامانه ای. تی. اس بانک مرکزی، نرخی نزدیک به بازار است.

نوشتهٔ پیشین
سه روش برای تأیید اقامت در امارات
نوشتهٔ بعدی
هدف گذاری سهم 20 درصدی اقتصاد دیجیتال از کل اقتصاد غیر نفتی در امارات

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست