اخباراخبار اقتصادی جهان

تفاهم نامه های رسمی؛ راهکاری برای کاهش زیان های اقتصادی و تجاری

تفاهم نامه های رسمی؛ راهکاری برای کاهش زیان های اقتصادی و تجاری

Letter of Intent (LOI)، درخواست خرید یا تعهد نامه، سندی است که تعهد اولیه یک طرف را برای انجام تجارت یا اقدام قانونی با دیگری نشان می دهد. این سند از آن جهت مهم است که به تشریح شرایط اصلی یک معامله آینده نگر پرداخته و به طور معمول در تراکنش های تجاری مورد استفاده قرار میگیرد. درخواست خرید از نظر محتوا مشابه تفاهم نامه های سرمایه گذاری ((Term Sheet است. با این حال یک تفاوت عمده بین این دو وجود دارد؛ درخواست خرید در قالب عدد ارائه می شود در حالی که تفاهم نامه ها ماهیتی فهرست وار دارند.

نکات کلیدی

در خواست خرید به عنوان سند و تعهدی است که شرایط اصلی یک معامله را مشخص کرده و معمولا در معاملات تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

زمانی می توان از درخواست های خرید یا تفاهم نامه ها استفاده مفیدی داشت که دو طرف پیش از امضا، به حل و فصل نکات ظریف در خصوص تراکنش ها، نحوه فعالیت و سایر مسائل خود بپردازند

از مهمترین مسائل مورد بحث برای دو طرف، شرایط همکاری، مدت زمان، الزامات، تعهدات و… است. این نوع از درخواست ها زمانی می توانند ضمانت اجرایی داشته باشند که تامین مالی توسط یک یا هر دو صورت گرفته باشد. اگر اوراق مالی درنظر گرفته شده در زمان مقرر وصول نشوند، قرارداد فسخ خواهد شد.

بسیاری از درخواست های خرید شامل توافق نامه های به اصطلاح محرمانه (NDAs) هستند که مشمول مقررات عدم افشا می شوند؛ در واقع دو طرف توافق می کنند که اجزای معامله را مخفی نگه دارند. اگرچه که برخی جزئیات می تواند به صورت عمومی به اشتراک گذاشته شود. در برخی از این نوع قراردادها، مفادی وجود دارد که باعث می شود یک طرف از استخدام نیروی کار طرف دیگر، منع شود.

این نوع از تعهدنامه ها به طور معمول زمانی که مذاکرات بین طرفین در حال انجام است، تهیه و امضا می شود بنابراین ممکن است شرایط نهایی معامله با آنچه توافق شده، متفاوت باشد. قبل از امضای آن، بررسی دقیق مفاد توسط هر دو طرف پیش از امضا یک روش تجاری محتاطانه و ضروری است.

اما هدف این نامه چیست؟

درخواست های خرید ممکن است برای اهداف بسیاری استفاده شوند. طرف‌ها می‌توانند از آن برای تشریح برخی از شرایط اساسی یک توافق قبل از مذاکره و نهایی کردن تمام نکات و جزئیات استفاده کنند. علاوه بر این، احتمال دارد برای نشان دادن اینکه دو طرف در حال مذاکره برای معامله ای مانند ادغام یا سرمایه گذاری مشترک هستند، مورد استفاده قرار گیرد.

به طور کلی دستیابی به موارد زیر می تواند هدف تعهدنامه ها یا درخواست های خرید باشد:

  • مشخص کنید که کدام نکات کلیدی یک معامله باید مورد مذاکره قرار گیرد.
  • از همه طرف های درگیر در معامله محافظت کنید.
  • ماهیت معامله مانند سرمایه گذاری مشترک یا ادغام بین دو شرکت را اعلام کنید.

کاربردها

در زمینه معاملات تجاری، تعهد نامه ها معمولاً توسط تیم حقوقی یک شرکت و با ذکر جزئیات تهیه می شود. به عنوان مثال، در فرآیند ادغام و خرید(M&A) اطلاعاتی مانند خرید یک شرکت با پول نقد یا معامله سهام مورد بحث و مذاکره قرار میگیرد.

همانطور که عنوان شد تعهد نامه ها  کاربردهای دیگری به جز تجارت نیز دارند؛  به عنوان مثال ممکن است والدین از آن برای بیان انتظاراتی که از فرزندان خود دارند استفاده کنند. اگرچه که این تعهدنامه ها به اندازه وصیت نامه ها از وجاهت قانونی بالایی برخوردار نیستند اما احتمال دارد توسط قضات دادگاه خانواده مورد توجه قرار گیرند و با استناد به آن ها رای صادر شود.

از دیگر استفاده های تعهدنامه ها، برای افرادی است که می خواهند تعهد خود در قبال دانشگاه، مدرسه یا تیم ورزشی را نشان دهند.  از این رو از آن ها خواسته می شوند تعهدنامه ای را امضا کنند.

 

.

نوشتهٔ پیشین
تجارت با ۱۵ همسایه ایران به ۵۲ میلیارد دلار رسید
نوشتهٔ بعدی
شرایط برای حضور شرکت های ایرانی در امارات تسهیل شده است

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست