اخباراخبار اقتصادی ایران

از سوی معاون وزیر صمت مطرح شد؛

پیش‌بینی صادرات ۶ میلیارد دلاری خدمات فنی مهندسی در سال جاری

پیش‌بینی صادرات ۶ میلیارد دلاری خدمات فنی مهندسی در سال جاری

عبور از خام فروشی، تولید محصولات با کیفیت و دارای توان رقابتی با نمونه های خارجی و توسعه تجارت و مانع زدایی مهمترین بخش هایی است که در سال های اخیر و با شدت گرفتن تحریم ها به محور اصلی سخنان مسئولان بدل شده است. در این راستا رییس سازمان توسعه تجارت بر تلاش های وزارت صمت برای رفع اختلافات در خصوص بحث توسعه تجارت و مانع‌زدایی از آن اشاره کرد و ادامه داد:« باید این هماهنگی‌ها به نحوی انجام شود که موضوع تنظیم بازار داخل با موضوعات تجارت خارجی اختلالی ایجاد نکند.». علیرضا پیمان پاک در بخش دیگری از سخنان خود پیش بینی کرد که 6 میلیارد دلار درآمد از محل صادرات خدمات فنی مهندسی در سال جاری نصیب کشور شود.

به گزارش مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی و به نقل از تسنیم، او در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به اینکه  کشور باید از خام‌فروشی به سمت تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر حرکت کند‌ تصریح کرد: «در این بین ادبیات حوزه صادرات باید تغییر کند. امروز فروش کالا درب کارخانه به طرف خارجی، اسمش صادرات نیست، هر چند ممکن است باعث ارزآوری نیز شود. خرده‌فروشی در بازار هدف، سود صادرکننده را چند برابر می‌کند و اقداماتی نیز به صورت پایلوت در برخی کشورها آغاز شده است.».

پیمان‌پاک با اشاره به مزیت صادرات در بخش‌های مختلف صنعت گفت: «باید رویکردها صادرات‌محور شود. این موضوع نباید به صادرات کالای مازاد نیاز داخل محدود شود. اگر تولید برای صادرات نباشد بازار مصرف داخل تحت تأثیر قرار گیرد. یک سری محصولات در داخل بازار مصرف ندارد اما در کشورهای دیگر یک کالای استراتژیک محسوب می‌شود و ساماندهی این موضوع به اولویت سازمان تبدیل شده است. در این راستا کنسرسیوم سازی با هماهنگی اتاق بازرگانی در دستور کار قرار گرفته است تا تولید کشور صادرات‌محور شود.»

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به استفاده از فرصت‌های تجاری در حوزه اوراسیا که این روزها دچار برخی تنش‌ها شده‌اند گفت:« اخیراً در دولت سیزدهم یک فضای سیاسی خوبی در خصوص همکاری کشورهای حاشیه خلیج فارس ایجاد شده است که به طور حتم سهم محدود کشور از این بازارها بایستی جهش کند.تعامل با بخش خصوصی در دستور کار قرار گرفته و تصمیم‌سازی‌ها در حوزه تجارت خارجی با مشورت و تعامل با تشکل‌های بخش خصوصی از جمله اتاق‌های مشترک بازرگانی، اتاق تعاون و… انجام می‌شود که این روند با استقبال بخش خصوصی مواجه شد.»

رئیس سازمان تجارت تصریح کرد: «توسعه فعالیت‌های تجاری در فضای مجازی و استفاده از حوزه‌هایی مانند رمزارز و متاورس برای گذار از تجارت سنتی به تجارت به‌روز و جهانی ضروری است»

او در بخش دیگری از صحبت های خود گفت:«در سال 1400، صادرات غیرنفتی کشور 48 میلیارد دلار و واردات 53 میلیارد دلار بود و تراز تجاری به بیش از 103 میلیارد دلار رسید.»
ريیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به رشد صادرات به بازار کشورهای همسایه، از رشد 65 درصدی صادرات به عمان و رشد 140 درصدی صادرات به ترکیه خبر دا د و افزود:« فرصت‌های جدید صادراتی بر اساس تغییرات و بحران‌های جهانی و رشد صادرات به بازارهای جدید ایجاد شده که در همین رابطه شاهد رشد 70 درصدی صادرات به اندونزی، رشد 150 درصدی صادرات به غنا و رشد 500 درصدی صادرات به آفریقای جنوبی بودیم.»

نوشتهٔ پیشین
ورود اسکناس‌ خارجی به کشور معاف از مالیات شد
نوشتهٔ بعدی
فرصت ها و چالش های بازار امارات

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست