اخباراخبار اقتصادی امارات

نگاهی به وضعیت تجارت امارات در سال ۲۰۲۱

تجارت خارجی غیرنفتی امارات ۲۷ درصد در سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است / چین بزرگترین شریک تجاری امارات در سال ۲۰۲۱

تجارت خارجی غیرنفتی امارات ۲۷ درصد در سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است / چین بزرگترین شریک تجاری امارات در سال ۲۰۲۱

تجارت خارجی غیرنفتی امارات متحده عربی در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۱.۹ تریلیون درهم بود که نشان دهنده رشد ۲۷ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۰ و ۱۱ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹ است که بر اساس  امارها چین ، هند و عربستان به ترتیب رتبه های اول تا سوم  شرکای اقتصادی  این کشور است.

به گزارش مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی، ارزش صادرات غیرنفتی ملی حدود ۳۵۴ میلیارد درهم بوده که نسبت به سال ۲۰۲۰ رشد ۳۳.۳ درصدی و نسبت به سال ۲۰۱۹ رشد ۴۷.۳ درصدی داشته است. این درصد نسبت به سال ۲۰۲۰ و ۱.۶ درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ بیشتر شده که نشان می دهد امارات از روزهای بعد از کرونا نیز عبور کرده است.

واردات امارات بیشتر شد

ارزش کل واردات کشور طی سال ۲۰۲۱ حدود یک تریلیون درهم بوده که نسبت به سال ۲۰۲۰ معادل ۲۳.۸ درصد و نسبت به سال ۲۰۱۹ حدود ۷ درصد رشد داشته است.

چین به عنوان بزرگترین شریک تجاری این کشور در سال ۲۰۲۱ با ۱۱.۷ درصد از کل تجارت خارجی امارات متحده عربی رتبه اول را به خود اختصاص داد و ارزش مبادلات تجاری غیرنفتی بین دو کشور بالغ بر ۲۱۲ میلیارد درهم بود که نسبت به سال ۲۰۲۰ رشدی ۲۷ درصدی و نسبت به سال ۲۰۱۹ رشد ۱۹.۸ داشته است.

هند با ۸.۷ درصد از کل تجارت غیرنفتی کشور با ارزش ۱۶۴.۴ میلیارد درهم رتبه دوم را به خود اختصاص داده است و پس از آن عربستان سعودی با سهم ۶.۶ درصدی و ارزش ۱۲۵ میلیارد درهم در سال ۲۰۲۱ با رشد ۲۰ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۰ قرار دارد. این رقم نسبت به سال ۲۰۱۹ حدود ۱۰.۱ درصد افزایش داشته است.

ایالات متحده در رتبه چهارم قرار گرفته، زیرا مبادلات تجاری آن با امارات نسبت به سال ۲۰۲۰ معادل ۸.۱ درصد رشد داشته است، در حالی که عراق در رتبه پنجم قرار دارد.

در مقابل هند به عنوان بزرگترین واردکننده  در آمارهای تجارت خارجی امارات قرار گرفته‌است و ۱۳.۸ درصد از کل صادرات این کشور را به خود اختصاص می‌دهد.  هندوستان ۵۰  میلیارد درهم از امارات متحده واردات انجام داده‌است که رشدی ۱۵۰ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۰ و حدود ۱۰۰ درصدی از سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد.

عربستان سعودی با سهم ۱۰.۷ درصدی، با واردات ۳۸ میلیارد درهمی از این کشور، دومین دریافت کننده بزرگ صادرات امارات شد.  واردات عربستان نسبت به سال ۲۰۲۰ رشد ۴۸ درصدی و نسبت به سال ۲۰۱۹ با رشد ۲۲.۴ درصدی را نشان می‌دهد.

عبدالله بن توق المری، وزیر اقتصاد، گفت: «تجارت خارجی امارات متحده عربی با فاصله زیادی از مرحله بهبود از پیامد کووید-19 در مقیاس جهانی عبور کرده و وارد مرحله پیشرفته رشد و شکوفایی شده است. رشد 11 درصدی نسبت به مرحله قبل از همه گیری. نتایج مثبت همه‌جانبه‌ای که در فعالیت‌های واردات، صادرات و صادرات مجدد در همه امارات مشاهده می‌شود، نشان‌دهنده رشد سیستماتیک و یکپارچه‌ای است که توسط سیاست‌های تجاری انعطاف‌پذیر و بسیار کارآمد و پایه‌های توسعه پایدار است.»

دکتر ثانی بن احمد آل زیودی، وزیر تجارت خارجی، نیز خاطرنشان کرد: «این نتایج ناشی از راه‌اندازی پروژه‌های 50 و تلاش‌های مستمری است که برای ارتقای جایگاه امارات در نقشه تجارت بین‌الملل است. محیط تجاری پر جنب و جوشی که به روی جهان باز است و به شبکه ای قوی و متنوع از زنجیره های تامین جهانی مرتبط است، پایه‌های محکمی برای حفظ رشد تجارت خارجی کشور در سال‌های آینده ایجاد کرده است.»

نوشتهٔ پیشین
مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی با موسسه وکلا و مشاوران حقوقی الکمالی تفاهم‌نامه همکاری امضاء می‌کند
نوشتهٔ بعدی
بنادر ابوظبی میزبان کنفرانس جهانی بازارهای عمده فروشی 2022 درمهرماه/ کنفرانس امنیت غذایی در خاور میانه با کنفدراسیونی که 50 درصد مواد غذایی را مصرف می کنند!

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست