اخباراخبار اقتصادی امارات

بندر راشد، بندر پیشروی خاورمیانه و جهان

بندر راشد (مینا راشد) دبی، امارات متحده عربی

بندر راشد (مینا راشد) دو افتخار جدید کسب کرده است: بندر پیشرو در خاورمیانه در مراسمی که در ۲۳ اکتبر در اردن برگزار شد و بندر پیشرو جهان ۱۱ نوامبر در مراسم بزرگ فینال گالا در عمان.

به گزارش مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی به نقل از آژانس خبری امارات (وام)، عملکرد درخشان و برتری بندر راشد برای پانزدهمین سال متوالی در مراسم سالانه جوایز سفر جهانی ۲۰۲۲ شناخته شد.

با ظرفیت روزافزون و نوآوری مداوم، بندر راشد به مقصدی مطلوب برای خطوط کروز در سراسر جهان تبدیل شده است. همزمان این بندر، دبی را از یک تسهیل کننده تجارت با قابلیت حمل و نقل هوایی به یک مرکز جامعه جهانی برای بخش دریایی تبدیل کرده است.

حمزه مصطفی، مدیر اجرایی P&O Marinas، یک شرکت بنادر جهانی در دبی، گفت: «زیرساخت‌های بندری قوی و امکانات پایانه‌ای پیشرفته بندر راشد وضعیت دبی را به عنوان یک مرکز گردشگری جهانی و دروازه‌ای کلیدی برای سفرهای دریایی منطقه‌ای و بین‌المللی تقویت کرده است. با این جوایز، ما بار دیگر توانایی خود را به عنوان ستون کلیدی بخش گردشگری دبی ثابت کرده‌ایم. اما به همین جا بسنده نمی‌کنیم. ما همیشه به دنبال راه هایی برای ارتقای خدمات خود، یافتن استراتژی های جدید برای تقویت رشد خود خواهیم بود. سهامداران، و مسافران کشتی کروز را تشویق کنید تا از طریق شهر ما از دریا لذت ببرند.»

آمار نشان دهنده  افزایش ۱۰۰ درصدی تردد در این بندر نسبت به فصل گذشته است. علاوه بر این، پیش بینی می شود ورودی مسافران و خدمه به حدود ۶۰۰ هزار نفر افزایش یابد که بیش از دو برابر فصل قبل است.

این بندر، از زمان افتتاح در سال ۱۹۷۲ نقشی اساسی در توسعه دبی به عنوان یک مقصد بین المللی منتخب برای تجارت و همچنین مسافران ایفا کرده است. با تبدیل آن به مرکز تجاری، لجستیکی و گردشگری پررونق این منطقه، تنوع اقتصاد دبی را افزایش داده‌ و وابستگی شهر به درآمدهای نفتی را کاهش داده است.

با ادامه تکامل دبی به عنوان قطب منطقه ای پیشرو برای گردشگری، بندر راشد دستخوش تحولی منحصر به فرد شد. در سال ۲۰۰۸، این بندر به یک ترمینال پیشرفته برای کشتی های کروز تبدیل شد. امکانات پیشرفته، ظرفیت عظیم جابجایی مسافران و موقعیت استراتژیک آن، نقشی کلیدی در تثبیت موقعیت آن داشت. با ظرفیت فعلی، این بندر می تواند پذیرای هفت کشتی تفریحی بزرگ و حدود پنج میلیون بازدید کننده در سال باشد.

مارینا (بندرگاه تفریحی) این بندر می تواند بیش از ۴۰۰ قایق تفریحی را در خود جای دهد. گسترش سریع برای آماده شدن برای آینده ادامه دارد و موقعیت ترمینال را به عنوان مهم ترین مرکز جهان برای گردشگری لوکس با کشتی تثبیت می کند.

در حال حاضر، با توجه به بهبود گردشگری دبی در زمستان و انتظار می‌رود بیش از ۹۰۰ هزار مسافر در فصل اوج سفر از آنجا خارج شوند، پایانه‌های کروز بندر راشد منتظر ۱۲۳ پهلوگیری از سوی برخی از بزرگترین اپراتورهای کروز هستند. این فصل رسماً با ورود Mein Schiff 6 متعلق به TUI Cruise Line در ترمینال کروز حمدان بن محمد آغاز خواهد شد.

بندر راشد جدای از گردشگری، برتری خود را به عنوان دروازه ای برای حمل و نقل عمومی محموله های غیر کانتینری، به ویژه کشتی های فله و رورو به نمایش گذاشته است. این بندر در حال حاضر دارای ۱۵ اسکله برای جابجایی محموله های عمومی و یک اسکله برای کالاهای نورد (Rolled Good) است. علاوه بر این، نزدیکی بندر به بازارهای خودروهای فرسوده در شهر و حمایت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، امکان رسیدگی سریع و بدون دردسر به صادرات را آسان می کند.

بندر راشد که به عنوان پیوندی بین میراث غنی ساحلی دبی و آینده آن عمل می‌کند، از طریق شایستگی‌های خود، به عاملی برای گردشگری کروز منطقه و یک کاتالیزور اقتصادی قوی برای شهر تبدیل شده است.

این بندر در سال‌های آینده با پیشرفت‌های جدید به نقش مهمی در تقویت گردشگری دبی ادامه خواهد داد. با ارتقاهایی مانند املاک گران قیمت، فروشگاه‌های خرده‌فروشی، اسکله برای بیش از ۳۰۰۰ قایق ، ظرفیت مدیریت بزرگترین کشتی‌های تفریحی لوکس و یک مرکز دریایی برای مسافران لوکس، این بندر به زودی به یکی از بزرگترین اسکله‌های تفریحی تبدیل خواهد شد. در خاورمیانه.

نوشتهٔ پیشین
افزایش ارزش سبد صادراتی کشور باید سرعت بگیرد
نوشتهٔ بعدی
اتاق‌های دبی و سازمان توسعه جامعه امارات تفاهم نامه امضا کردند

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست