اخباراخبار اقتصادی امارات

برنامه ژنوم کشاورزی ابوظبی راه اندازی شد

برنامه ژنوم کشاورزی ابوظبی راه اندازی شد

شیخ منصور بن زاید آل نهیان، معاون نخست وزیر، وزیر امور ریاست کشور و رئیس هیئت مدیره اداره کشاورزی و ایمنی مواد غذایی ابوظبی، ADAFSA  برنامه ژنوم کشاورزی ابوظبی را با همکاری برخی مراکز تحقیقاتی ملی در امارات متحده عربی به منظور به کارگیری بهترین شیوه های بین المللی در زمینه تحقیقات ژنتیکی کشاورزی راه اندازی کرد.

این برنامه اولین در نوع خود در منطقه تلقی می شود که جایگاه ابوظبی را در سطح منطقه ای و بین المللی ارتقا می دهد و آن را به عنوان مرجع علمی در زمینه ژنوم های کشاورزی و همچنین دستیابی امارات به الزامات گیاهی کنوانسیون منابع ژنتیکی برای غذا و کشاورزی تبدیل می کند.

برنامه ژنوم کشاورزی ابوظبی بخشی از طرح های بلندپروازانه طرح فراوانی مواد غذایی ابوظبی است که در آن مطالعات ژنتیکی گام مهمی در جهت ارائه راه حل های نوآورانه برای چالش های امنیت غذایی آینده، ارتقای سیستم امنیت غذایی امارات و کشور است.

همچنین با بهبود نژادهای حیوانی و گونه‌های گیاهی و دادن ویژگی‌های ژنتیکی با ارزش اقتصادی برای ارتقای بخش کشاورزی، افزایش امنیت غذایی و افزایش سهم آن در تولید ناخالص داخلی امارات، به افزایش تولید کشاورزی پایدار کمک خواهد کرد.

این برنامه یک رکن کلیدی از ابتکارات و برنامه های برنامه راهبردی سازمان کشاورزی و ایمنی مواد غذایی ابوظبی 2022-2025 است. هدف آن توسعه نژادهای محلی پرورش گیاه، حیوان و ماهی، اطمینان از بهبود تولیدات کشاورزی و مقابله با چالش های شرایط آب و هوایی و محیطی امارت است.

همچنین هدف آن ایجاد یک بانک ژن برای حفظ منابع ژنتیکی گیاهی، حیوانی و ماهی محلی، و ایجاد پایگاه داده برای گونه‌های ژنتیکی آن و نمونه‌های بالقوه بیشتر در صورت نیاز در آینده است.

این برنامه همچنین ظرفیت های محلی را برای ترویج حفاظت و ثبت نژادهای گیاهی و جانوری محلی در سطح بین المللی، فرآیندهای توالی یابی ژنتیکی، مطالعه صفات مجازی و ژنتیکی گیاهان و جانوران، و شناسایی شواهد ژنتیکی از ویژگی های مورد نظر حیوانات و حیوانات توسعه خواهد داد. منابع ژنتیکی گیاهی سعید البحری العامری، مدیر کل سازمان کشاورزی و ایمنی غذایی ابوظبی، تأیید کرد که برنامه ژنوم کشاورزی ابوظبی یکی از پروژه های پیشرو برای پیش بینی آینده بخش کشاورزی در پرورش گیاهان، حیوانات و ماهی است. بخش کشاورزی را واجد شرایط ورود به مرحله جدیدی از توسعه مبتنی بر استفاده از اطلاعات ژنتیکی برای بهبود نژادهای حیوانی و گونه‌های گیاهی و تقویت برنامه‌های پیشگیری از بیماری‌های اپیدمی و آفات کشاورزی به محصولات کشاورزی، دامی و ماهی با کیفیت بالا و در مقادیری می‌سازد که آرزوهای امنیت غذایی ابوظبی و امارات متحده عربی را برآورده کنید.

نوشتهٔ پیشین
تجارت خارجی دو ماهه کشور با رشد ۳۱ درصدی به ۱۶ میلیارد و ۶۳۱ میلیون دلار رسید.
نوشتهٔ بعدی
بازدید کاردار و دبیر دوم سفارت جمهوری اسلامی ایران در ابوظبی از مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست