اخباراخبار اقتصادی امارات

۲۰۰ میلیون بازدید مجازی از اکسپو ۲۰۲۰

اکسپو؛ دبی را جهانی کرد

اکسپو ۲۰۲۰ دبی

در طول ۶ ماه بیش از ۲۰۰ میلیون نفر از اکسپو دبی به صورت مجازی بازدید کردند

به گزارش مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی به نقل از پایگاه خبری اتاق بازرگانی تهران، پس از ۶ ماه اکسپو دبی با حضور بیش از ۱۹۰ کشور به پایان رسید و دبی توانست با جذب ۲۴ میلیون و ۱۰۲ هزار و ۹۶۷ بازدید کننده رکورد بازدید از اکسپو را بشکند. اکسپو دبی به نوعی نخستین نمایشگاه جهانی بسیار بزرگ بعد از همه گیری کرونا در سطح جهان بود و این شهر اولین میزبان برگزاری اکسپو در منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و جنوب آسیا بود. به اعتقاد کارشناسان اکسپو ۲۰۲۰ دبی یک دستاورد بزرگ برای امارت متحده عربی و شهر دبی محسوب می شود.

شیخ احمد بن سعید آل مکتوم، رئیس کمیته عالی اکسپو ۲۰۲۰ دبی در مراسم اختتامیه این نمایشگاه گفت: «پس از شش ماه باورنکردنی، ما بسیار مفتخریم که یک نمایشگاه جهانی را برگزار کردیم که ذهن ها را به هم متصل کرد، آینده را خلق کرد و الهام بخش جهان بود. اکسپو ۲۰۲۰ دبی یک پیروزی است که به عنوان چراغی از وحدت و امید در تاریخ ثبت خواهد شد. افتخاری فوق العاده برای امارات متحده عربی که پنجاهمین سال تشکیل خود را جشن گرفت و لحظه ای تعیین کننده در تاریخ کشورمان.»

ریم بنت ابراهیم الهاشمی، وزیر دولت در امور همکاری های بین المللی و مدیر کل نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی هم در مراسم اختتامیه گفت: «از آغاز هدف گذاری برای برگزاری اکسپو، مسئولان کشورما وعده برگزاری نمایشگاهی را دادند که جهان را شگفت زده خواهد کرد. با وجود چالش‌های غیرقابل تصور، از جمله همه ‌گیری کرونا و درگیری‌ها و تنش ها در بخش‌های مختلف جهان، ما با هدف و اشتیاق به این وعده عمل کردیم.»

در این بین آمارهایی که از اکسپو دبی منتشر می شود هم نشان دهنده دستاوردهای مهم برای کشور امارات متحده عربی است تا جایی که در سه روز این نمایشگاه میزبان یک میلیون بازدید کننده بوده است. جالب است که در طول بیش از ۶ ماه (۱۸۲ روز) این نمایشگاه میزبان ۲۴ میلیون و ۱۰۲ هزار و ۹۶۷ نفر بود در حالی که هدفگذاری برگزار کنندگان جذب ۲۵ میلیون بازدیدکننده بود که تقریبا هدف اصلی محقق شد.

اما نکته مهم دیگر اکسپو این است که یک سوم بازدیدکنندگان آن خارجی بوده اند. همچنین ۴۹ درصد بازدیدگنندگان بیش از یک بار از اکسپو دیدن کرده اند و ۷۰ درصد آن ها از کارت چند بار ورود استفاده کرده اند. در این نمایشگاه جهانی ۲۰۰ پاویون وجود داشت که ۱۹۲ پایون به معرفی کشورها می پرداخت و ایران هم دارای یکی از پاویون ها بود. البته حضور ایران در این نمایشگاه از سوی بسیاری از کارشناسان ضعیف ارزیابی شد و انتقادهای بسیاری هم به همراه داشت.

در بین پاویون های کشورها پر بازدیدکننده ترین ها مربوط به کشورهای هند، آلمان، عربستان، بریتانیا، روسیه، فرانسه و آمریکا بودند. ۱۸ درصد بازدیدکنندگان اکسپو را کودکان تشکیل می دهند و حدود یک میلیون کودک از طریق مدارس به اکسپو رفتند. همچنین یکی از رکوردهای عجیبی که اکسپو دبی باقی گذاشت ۲۰۰ میلیون بازدید مجازی بود.

 

نوشتهٔ پیشین
۷ منطقه آزاد جدید در کشور ایجاد می‌شود
نوشتهٔ بعدی
بخشی از هزینه‌های حمل‌ونقل کالاهای صادراتی شرکت‌های دانش‌بنیان به آنها بازگردانده می‌شود

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست