اخباراخبار اقتصادی امارات

بر اساس دستورالعمل آژانس محیط زیست ابوظبی

امروز کیسه های پلاستیکی در ابوظبی ممنوع است

پوستر اطلاع‌رسانی در خصوص ممنوعیت استفاده از کیسه‌های یک بار مصرف پلاستیکی در امارت ابوظبی

امارات سالانه 11 میلیارد کیسه پلاستیکی مصرف می کند.

به گزارش مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی، از امروز چهارشنبه کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف در بازار ابوظبی عرضه نمی شوند و در عوض کیسه های چند منظوره عرضه می شوند که قیمت هر کیسه آن از نیم درهم شروع می شود.

آژانس محیط زیست ابوظبی به مصرف کنندگان توصیه می کند که از کیسه های چند منظوره استفاده کنند و آنها را از خانه یا ماشین بیاورند تا از پرداخت هرگونه بهایی برای این نوع کیسه ها خودداری کنند.

قابل ذکر است که هزینه پلاستیک مانند هر کالایی در هنگام خرید در فاکتور ثبت و به آن اضافه می شود و محدودیتی در تعداد کیسه های چند منظوره فروخته شده به مصرف کننده وجود ندارد.

همچنین آژانس محیط زیست ابوظبی یک تور میدانی از بازارها را برای اطمینان از در دسترس بودن گزینه های جایگزین برای کیسه های ممنوعه انجام خواهد داد و کمپین های آگاهی بخشی را با هدف قرار دادن اقشار مختلف جامعه تشدید خواهد کرد.

کیسه های جایگزین چند منظوره باید بیش از 57 میکرومتر ضخامت داشته باشند، از پلاستیک زیست تخریب پذیر ساخته شده باشند و این مزیت را داشته باشند که می توان آنها را بین 4 تا 10 بار متوالی استفاده کرد.

اجرای سیاست ممنوعیت کیسه های پلاستیکی در امارت ابوظبی با هدف جلوگیری از اثرات مربوط به زباله های پلاستیکی یکبار مصرف بر گونه های دریایی و وحشی و پرندگانی اعمال شده است.

زباله ها در سواحل ریخته می شوند

شیخه المزروعی، سرپرست مدیر اجرایی بخش برنامه ریزی و سیاست های زیست محیطی یکپارچه در آژانس محیط زیست ابوظبی، اشاره کرد که این سازمان تعدادی از محصولات را شناسایی کرده است که بیشترین درصد نشت زباله به سواحل را تشکیل می دهند و این محصولات طبقه بندی شده اند. در رویه‌های مربوط به هر دسته با توجه به اولویت‌های خاص و بر این اساس، گزینه ممنوعیت فقط کیسه‌های پلاستیکی یکبار مصرف با طیف وسیعی از استثنائات انتخاب شد، زیرا در حال حاضر هیچ جایگزینی وجود ندارد.

او اشاره کرد که تصمیم ممنوعیت شامل انواع کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف که هیچ جایگزینی ندارند،نمی شود  که از جمله کیسه های تعیین شده برای دارو در داروخانه ها، کیسه های سبزیجات، گوشت، ماهی و مرغ، کیسه های غلات، کیسه های نان ، کیسه های خرید بزرگ طراحی شده برای مد، کیف وسایل و اسباب بازی های الکترونیکی، کیسه های زباله در اندازه ها و انواع مختلف هستند.

امارات سالانه 11 میلیارد کیسه پلاستیکی مصرف می کند

ارقام نشان می دهد که امارات سالانه 11 میلیارد کیسه پلاستیکی مصرف می کند که معادل 1182 کیسه پلاستیکی سالانه برای هر فرد است، در حالی که میانگین جهانی برای هر نفر 307 کیسه است. بررسی ها نشان می دهد که 50 درصد از شترهای مرده مواد پلاستیکی خورده اند و 86 درصد از لاک پشت های دریایی که مرده در سواحل پیدا شده اند مواد پلاستیکی خورده اند.

گفتنی است 400 سال طول می کشد که کیسه های یکبار مصرف تجزیه شوند و هزاران سال طول می کشد تا اثرات منفی آنها کاهش پیدا کنند.

همچنین تحقیقات در مورد اقتصاد بازیافتی نشان می دهد که در صورت ادامه روند فعلی و بدون هیچ گونه اقدامی مشابه آنچه (مرجع) انجام می دهد، پیش بینی می شود تا سال 2050 به ازای هر سه تن ماهی یک تن پلاستیک وجود داشته باشد.

نوشتهٔ پیشین
قیمت بنزین و گازوئیل در امارات رکورد شکست
نوشتهٔ بعدی
اختیارات ویژه برای تعادل بازار ارز در راه است

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست