اخباراخبار اقتصادی اماراتاخبار اقتصادی ایران

امارات درصدد گسترش روابط تجاری با ایران است

امارات درصدد گسترش روابط تجاری با ایران است
رئیس اتحادیه صادرکنندگان نفت و گاز و پتروشیمی گفت: در حال حاضر امارات به دنبال گسترش روابط با ایران است و تسهیلاتی فراهم می شود که بیشتر از این بازار استفاده کنیم.

به گزارش خبرگزاری بازار حمید حسینی عضو سابق هیئت رئیسه اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق و رئیس اتحادیه صادرکنندگان نفت و گاز و پتروشیمی با اشاره به اینکه بحث بازارچه های مرزی موضوعی یک طرفه نیست گفت: این موضوع وابسته به روابط ایران با کشورهای همسایه و همراهی و همکاری آن ها با کشور ماست.

وی با بیان اینکه بازارچه های مرزی با فراز و فرودهای زیادی همراه است افزود: وقتی شرایط عادی است امکان تبادلات تجاری و روابط بانکی هم با کشورهای همسایه وجود دارد و نیاز چندانی به خرید از بازارچه مرزی نیست و در نتیجه عملکرد بازارچه های مرزی هم افت پیدا می کند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان نفت و گاز و پتروشیمی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی که ما در حوزه بانکی و نقل و انتقال پول مشکل داریم قاعدتاً می توان از ظرفیت و پتانسیل بازارچه های مرزی استفاده بیشتری کرد.

وی با بیان اینکه کارکرد بازارچه های مرزی کشورها با هم متفاوت است گفت: مثلاً کارکرد این بازارچه در برخی کشورها مانند پاکستان و آذربایجان تبادل کالا و تهاتر است و به همین دلیل هم به راحتی می توان حجم زیادی از کالاها را از طریق همین بازارچه های مرزی با پاکستان تهاتر کرد.

حسینی ادامه داد: ما نسبت به کشورهایی مانند عراق و افغانستان که کالایی برای تهاتر با ما ندارند باید شرایطی فراهم کنیم که اهالی مرزنشین آن ها از بازارچه های مرزی ایران خرید کنند و البته این موضوع به سیاست های کشورهای همسایه نیز بستگی دارد.

عضو سابق هیئت رئیسه اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق با بیان اینکه عمده صادرات ما به کشور چین، عراق، ترکیه، افغانستان و روسیه بوده گفت: در حال حاضر امارات به دنبال گسترش روابط با ایران است و احتمالا هم تسهیلاتی فراهم می شود که بیشتر از این بازار استفاده کنیم.

وی با تأکید بر اینکه تمرکز بیش از حد روی بازار کشورهای همسایه سیاست درستی نیست گفت: اگر به بازارهای کشورهای همسایه وابستگی شدید پیدا کنیم حجم زیادی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان ما گرفتار می شوند و لذا باید هرچه بیشتر محصولات مان را توزیع و بازارهایمان را متنوع تر کنیم.

حسینی درمورد نقش اقتصادی بازارچه ها در رشد اقتصادی کشور گفت: از آنجایی که استان های مرزی از محروم ترین استانها و به شدت نیازمند اشتغال هستند بنابراین باید از ظرفیت تجاری این استانها و اشتراکات فرهنگ و قومی این مناطق با کشورهای همسایه استفاده کرد و تجارت و اقتصاد را رونق داد.

نوشتهٔ پیشین
مرکز تجاری ایران در امارات فردا رسما افتتاح می‌شود
نوشتهٔ بعدی
امارات در تجارت دریایی چگونه یک قدرت جهانی شد؟

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست