اخباراخبار اقتصادی ایران

پیشنهادات تعرفه‌ای وزارت صمت برای کنترل تورم تغییر نرخ محاسبه ارز ۴۲۰۰ در گمرک

افزایش درآمدهای مالیاتی یا کاهش هزینه تولید؟

افزایش درآمدهای مالیاتی یا کاهش هزینه تولید؟

به گزارش مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی و به نقل از تسنیم، براساس جزء 1 بند (هـ) تبصره 7 قانون بودجه سال  1401 که از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی به دولت  ابلاغ شد، نرخ ارز مبنای محاسبه ارزش گمرکی کالا‌های وارداتی در همه موارد از جمله محاسبه حقوق ورودی، بر اساس برابری نرخ ارز اعلام‌شده بانک مرکزی نرخ سامانه مبادله الکترونیکی (ETS) در روز اظهار و مطابق ماده 14 قانون امور گمرکی صورت پذیرد. طبق جزء 2 این بند در سال 1401 نرخ چهار درصد (4%) حقوق گمرکی مذکور در صدر بند (د) ماده (1) قانون امور گمرکی برای کالا‌های اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و همچنین نهاده‌های کشاورزی و دامی به یک درصد (1%) تقلیل می‌یابد.

این پیشنهاد تعرفه ای اگرچه که می تواند درآمدهای مالیاتی دولت را افزایش دهد اما افزایش چند برابری آن هزینه تمام شده واردات را بالا می برد که در نهایت خود را در تورم نشان می دهد. البته که رییس کل گمرک در خصوص اقدامات پیش بینی شده برای کنترل شوک قیمتی کالاهای وارداتی گفته بود: «فارغ از بحث کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی که در قانون بودجه حقوق گمرکی یک  درصد برایشان  پیش بینی شده و بعضا معاف از مالیات ارزش افزوده نیز هستند یا حداکثر میزان آن یک  درصد است. از اقدامات مهم دیگر کاهش چشم گیر حقوق گمرکی سایر کالاها است که  در هفته پیش رو با رویکردی کلی و از طریق ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مصوب خواهد شد  تا شاهد افزایش‌های نامتناسب در میزان وجوه متعلق به واردات نباشیم.»

پیش‌بینی می‌شد که سودهای بزرگانی تا 33 درصد کاهش پیدا کند اما براساس جدول ارائه شده، سود بازرگانی برای برخی از کالاها تا 55 درصد نیز کاهش یافته است. سود بازرگانی خودرو نیز کاهش نداشته است. البته باید به این توجه کرد که سودهای بازرگانی تعیین شده مربوط به دوره گذار است و پس از آن به همان اعداد موجود بازخواهد گشت. این موضوع از سویی درآمدهای گمرک را در آینده افزایش می‌دهد و از سوی دیگر هزینه‌های تولید را بالا خواهد برد.نکته جالب این است که گفته شده این اقدامات به منظور کاهش اثرات تورمی حاصل از تغییر مبنای محاسبه نرخ حقوق ورودی از 4200 تومان به 23 هزار تومان صورت گرفته که به این معنا است که دولت نیز اثرات شدید تورمی این اقدام را پذیرفته و به دنبال تعدیل آن است.

جدول پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اعمال تغییرات در تعرفه سود بازرگانی

افزایش درآمدهای مالیاتی یا کاهش هزینه تولید؟

نوشتهٔ پیشین
هدف گذاری سهم 20 درصدی اقتصاد دیجیتال از کل اقتصاد غیر نفتی در امارات
نوشتهٔ بعدی
فراخوان ثبت پرسش در وبینار Start Your Business in UAE

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست