اخباراخبار اقتصادی امارات

بانک مرکزی امارات با فناوری‌های جدید و استفاده از مواد اولیه دوستدار محیط زیست منتشر کرد

اسکناس‌های جدید ۵ و ۱۰ درهمی

اسکناس ۵ درهمی طرح جدید از جنس پلیمر

بانک مرکزی امارات دو اسکناس جدید پنج و ده درهمی را روانه بازار کرد که از پلیمر ساخته‌شده و با ویژگی‌های فنی پیشرفته و خصوصیت‌های امنیتی تقویت شده‌اند.

 

به گزارش مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی به نقل از آژانس خبری امارات (وام)، اسکناس‌های جدید سومین دوره انتشار پول ملی هستند و هدف بانک مرکزی امارات متحده عربی برای همگام شدن با توسعه و چشم‌انداز کشور در پنجاه سال آینده، به ویژه در بخش های مالی و اقتصادی را منعکس می‌کنند.

 

انتشار این دو اسکناس جدید در پی موفقیت اسکناس پلیمری 50 درهمی منتشر می‌شوند که پیش از این منتشر شده‌بود.

 

اسکناس‌های جدید ۵ درهم و ۱۰ درهمی با اتخاذ شیوه‌های پایدار توسط بانک مرکزی امارات متحده عربی و تلاش‌های آن برای توسعه استانداردهای زیست‌محیطی پیشرفته در بخش مالی و ترویج رشد پایدار با استفاده از مواد پلیمری سازگار با محیط‌زیست و قابل بازیافت تأکید می‌کنند.

 

این اسکناس‌ها نسبت به اسکناس‌های کاغذی پنبه‌ای سنتی بادوام‌تر و پایدارتر هستند و دو یا چند برابر بیشتر در گردش دوام دارند.

 

بانک مرکزی امارات متحده عربی رویکرد دوره سوم را با ترکیب ویژگی‌های زیبایی شناختی با فناوری‌های مدرن در طراحی در پیش گرفته‌است.

 

از ویژگی‌های متمایز این دو اسکناس می‌توان به پنجره‌ای شفاف با پرتره پدر فقید شیخ زاید بن سلطان آل نهیان و لوگوی برند کشور امارات متحده عربی با نقشه‌های فلورسنت و کتیبه‌هایی که با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته چاپ قلم‌زنی ایجاد شده‌اند، اشاره کرد.

 

در طراحی اسکناس پنج درهم جدید، بانک مرکزی امارات متحده عربی ویژگی‌های رنگی اسکناس مشابهی را که در حال حاضر در گردش است حفظ کرد تا تشخیص آن برای عموم آسان شود.

 

تصاویر نمادهای ملی و فرهنگی امارات در طراحی اسکناس گنجانده شده‌است. تصویر «قلعه عجمان»، یک بنای باستانی که گواه میراث فرهنگی و تاریخی نیاکان امارات است در جلوی وسط این اسکناس دیده می‌شود، در حالی که تصویر «قلعه ضحیه» در امارت راس الخیمه و یکی از نشانه های فرهنگی برجسته امارات متحده عربی، در مرکز عقب اسکناس ظاهر می شود.

 

اسکناس ده درهم جدید رنگ سبز خود را حفظ کرده است، مشابه اسکناس 10 درهم که در حال حاضر در گردش است. چهره مرکزی جلویی آن تصویری از مسجد جامع شیخ زاید، یک نقطه عطف نمادین مذهبی، ملی و فرهنگی است که به یک مقصد جهانی مشهور تبدیل شده است. سمت عقب وسط تصویری از آمفی تئاتر خورفکان به عنوان یکی از نشانه های فرهنگی منحصر به فرد در امارت شارجه است.

 

بانک مرکزی امارات متحده عربی از آخرین استانداردها و فناوری‌های بین‌المللی در دو اسکناس جدید با استفاده از مشخصات فنی پیشرفته و ویژگی‌های امنیتی با کیفیت بالا (هم آشکار و هم پنهان) برای افزایش اعتماد مصرف‌کنندگان و مبارزه با جعل پول ملی استفاده می‌کند. نمادهای برجسته به خط بریل برای کمک به مصرف کنندگان نابینا و کم بینا برای شناسایی ارزش اسکناس به اسکناس ها اضافه شد.

 

اسکناس های ده و پنج درهم به ترتیب در روزهای پنجشنبه 21 آوریل و سه شنبه 26 آوریل 2022 وارد گردش می شوند. اسکناس‌های فعلی هر دو ارزش به همراه اسکناس‌های پلیمری جدید به عنوان اسکناس‌هایی که ارزش آنها توسط قانون امارات تضمین شده است، در گردش باقی خواهند ماند.

 

به همین مناسبت، خالد محمد رییس کل بانک مرکزی امارات متحده عربی گفت: «انتشار اسکناس جدید پنج و ده درهم و قبلاً اسکناس پنجاه درهم، مایه غرور و افتخار است. اسکناس‌های جدید دارای نمادها و تصاویری هستند که منعکس کننده تاریخ و میراث امارات متحده عربی و همچنین تجسم شروع جدید برای همگام شدن با آرزوی توسعه و نوسازی است.»

 

نوشتهٔ پیشین
هشیار باشید؛ ممکن است مجرم شوید !
نوشتهٔ بعدی
اعزام هیات تجاری فعالان اقتصادی صنعت نساجی و پوشاک به نمایشگاههای تخصصی امارات

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست