اخباراخبار اقتصادی جهان

احتمال سرایت بحران جهانی غذا از غلات به شکر

احتمال سرایت بحران جهانی غذا از غلات به شکر

قزاقستان ممنوعیت شش ماهه صادرات شکر سفید و نیشکر را آغاز کرد. گزارش‌ها حاکی از آن است که هند در نظر دارد برای اولین بار در شش سال گذشته محدودیت‌‌هایی را بر صادرات شکر اعمال کند تا از افزایش قیمت‌های داخلی جلوگیری کند. انتظار می‌رود که ممنوعیت هند حدود 10 میلیون تن از صادرات این فصل را هدف قرار دهد.

به گزارش مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی و به نقل از راشاتودی؛ تأثیر همه‌گیری کووید-19، که به طور جدی زنجیره‌های تأمین جهانی را تضعیف کرد، با بحران اوکراین و تحریم‌های متعاقب آن بر روسیه تشدید شده است. از همین روی؛ درگیری بین دو صادرکننده عمده غلات باعث اختلال در عرضه جهانی شده است.تعدادی از کشورها، صادرات کالاهای کلیدی دیگر را محدود کرده‌اند و امنیت غذایی جهانی را در معرض تهدید قرار می‌دهند که خطر افزایش قیمت محصولات کشاورزی را در پی دارد.

روز دوشنبه، قزاقستان ممنوعیت شش ماهه صادرات شکر سفید و نیشکر را آغاز کرد. گزارش‌ها حاکی از آن است که هند در نظر دارد برای اولین بار در شش سال گذشته محدودیت‌‌هایی را بر صادرات شکر اعمال کند تا از افزایش قیمت‌های داخلی جلوگیری کند. انتظار می‌رود که ممنوعیت هند حدود 10 میلیون تن از صادرات این فصل را هدف قرار دهد.هفته گذشته رویترز گزارش داد که کارخانه‌های نیشکر در برزیل، بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده شکر در جهان، قراردادهای صادرات شکر را لغو و تولید خود را به اتانول تغییر داده‌اند تا از قیمت بالای انرژی بهره ببرند. تخمین زده می‌شود این اقدام معادل 400000 تن شکر خام باشد.

در اوایل ماه جاری، پاکستان به دلیل نگرانی شدید در مورد تورم، صادرات شکر را به طور کامل ممنوع کرد. در ماه مارس، روسیه صادرات شکر را تا پایان ماه اوت ممنوع کرد.

در اوایل این هفته، کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین المللی پول، هشدار داد که اقتصاد جهانی با «بزرگترین آزمون خود از زمان جنگ جهانی دوم» مواجه است. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، گفت که سطح گرسنگی در جهان «به بالاترین حد خود رسیده است» و تعداد افرادی که با ناامنی شدید غذایی روبرو هستند تنها در دو سال دو برابر شده و از 135 میلیون قبل از همه گیری به 276 میلیون امروز رسیده است. با این حال، دونگ شیائوکیانگ، رئیس بازرگانی AB Sugar چین، گفت که امسال با وجود نگرانی‌های فزاینده، انتظار کمبود جهانی شکر را ندارد و افزود که انتظار می‌رود هند و تایلند، به ترتیب دومین تولیدکننده شکر در جهان و دومین صادرکننده شکر، این میزان را کاهش دهند.

نوشتهٔ پیشین
سرمایه‌های جذب شده به سیستان و بلوچستان؛ دو میلیارد و 400 میلیون دلار
نوشتهٔ بعدی
اجرای رمزریال از شهریور ماه

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست