اخباراخبار اقتصادی امارات

پروژه «قطار خلیج فارس» عملیاتی می‌شود

اتصال شش کشور عربی به یکدیگر

اتصال شش کشور عربی به یکدیگر

پروژه پیشنهادی «قطار خلیج فارس» با هدف اتصال تمام شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس از طریق یک خط راه آهن به طول 2177 کیلومتر راه اندازی می‌شود.

به گزارش مرکز تجاری ایران در امارات متحده عربی و به نقل از خلیج آنلاین؛ شرکت انگلیسی “Oxford Business Group” با بیان اینکه پروژه مشترک راه آهن خلیج فارس در دوره آتی به اجرا نزدیکتر شده است، خاطرنشان کرد که این پروژه ممکن است حرکت تجارت را در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس تقویت کند. این پروژه در ماه دسامبر گذشته، زمانی که رهبران خلیج فارس بر سر ایجاد یک مرجع واحد برای راه آهن توافق کردند، برجسته شد. در این گزارش اشاره شده است که تشکیل این مرجع توسعه بالقوه مهمی برای زیرساخت‌های راه آهن در خلیج فارس پس از دهه‌ها بحث و گفتگو است. این پروژه در سال 2009 تصویب شده بود.

در این گزارش اشاره شده است که رسانه‌های منطقه در دسامبر سال گذشته گزارش دادند که مقامات امیدوارند تا سال 2025 راه آهن را راه اندازی کنند.همچنین تخمین زده می‌شود که توسعه راه آهن به طور قابل توجهی اتصال منطقه‌ای را با کاهش زمان و هزینه‌های حمل و نقل بین شهرهای بزرگ و بنادر در شورای همکاری خلیج فارس، بهبود جریان‌های تجاری در سراسر اتحادیه و جذب سرمایه گذاری بهبود می بخشد.

براین اساس، عربستان سعودی که بزرگترین خطوط ریلی خلیج فارس را در اختیار دارد، به ایجاد تأسیسات زیرساختی بسیاری ادامه می‌دهد که آخرین آن افتتاح ایستگاه قطار در نزدیکی مرز اردن در مارس گذشته بود. امارات همچنین به کار برای تکمیل فاز دوم پروژه راه‌آهن ملی ادامه می‌دهد که در سال 2016 راه‌اندازی شد و قرار است 11 شهر و همچنین میادین گازی جنوب کشور را به هم متصل کند.  پروژه پیشنهادی «قطار خلیج فارس» با هدف اتصال تمام شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس از طریق یک خط راه آهن به طول 2177 کیلومتر، از شمال کویت شروع شده و از شهرهای جبیل و دمام عربستان سعودی می‌گذرد و سپس از بحرین عبور می‌کند. پایتخت منامه و سپس دوحه، امارات و از آنجا به مسقط خواهد رفت. امیدها برای از سرگیری این پروژه در ماه فوریه زمانی که رسانه‌های قطری گزارش دادند که ساخت بخش اتصال قطر و عربستان سعودی به زودی آغاز می‌شود، با کارهای اساسی مانند طراحی‌های مهندسی و یک برنامه کاری قبلاً تکمیل شده است، افزایش یافت.

 

نوشتهٔ پیشین
ورود کالا به کشور بدون ثبت ‌سفارش و تعیین منشأ ارز ممنوع است
نوشتهٔ بعدی
برگزاری همایش “نوآوری های بسته بندی” همزمان با اعزام هیأت تجاری و برپایی پاویون در نمایشگاه چاپ و بسته بندی دوبی

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست