اخبار اقتصادی اماراتاخبار

ماهواره مشترک امارات و بحرین در مدار قرار گرفت

روز گذشته ماهواره اماراتی-بحرینی «نور-۱» با همکاری آژانس اکتشافات هوافضای کشور ژاپن، از طریق ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد.

این ماهواره حاصل تلاش مشترک آژانس هوافضای امارات، سازمان ملی علوم فضایی بحرین، دانشگاه علم و تکنولوژی «خلیفه» و دانشگاه نیویورک ابوظبی بوده است.

آژانس اکتشافات هوافضای کشور ژاپن بعد از انتشار جزئیات مربوط به این ماهواره از طریق پخش زنده در شبکه‌های اجتماعی، فرآیند پرتاب آن را از طریق از مرکز «تسوکوبا» هماهنگ کرده بود.

براساس ادعای خبرگزاری وام، ماهواره «نور-۱» اولین ماموریت مهم علمی را در منطقه برای رصد و تحقیق درباه اشعه «گاما» در زمین [که منشأ آن الکتریسیته و رعدوبرق است] انجام خواهد داد.

اطلاعات جمع‌آوری‌شده توسط این ماهواره نیز، با هدف به کارگیری در علوم هوافضا و در جهت حمایت از توسعه اقتصادی پایدار استفاده خواهند شد؛ سطح به کارگیری این اطلاعات جهانی خواهد بود تا بتواند به تحلیل‌های علمی کمک کرده و همکاری‌ها را در مراکز تحقیقاتی جهان گسترش دهد.

«عارف سلطان الحمادی» معاون اجرایی دانشگاه خلیفه در این باره گفت: «پرتاب ماهواره نور-۱ در مدار آن هم از طریق ایستگاه فضایی بین‌المللی، سطح همکاری‌های عمیق ما با شرکا را نشان می‌دهد؛ همان‌طور که این امر، بازتابی از توسعه مهارت‌های فنی دانشجویان اماراتی زیرنظر کارشناسان راهنمای این پروژه نیز می‌باشد».

پیش از این نیز امارات متحده عربی در سال گذشته، ماهواره فضایی خود با نام «امید» را برای اولین ماموریت بین سیاره‌ای جهان عرب به مدار پرتاب کرده بود.

منبع: فارس

نوشتهٔ پیشین
سرمایه گذاری ۳.۴ میلیارد دلاری امارات در نیروگاه ذغال سنگ سوز
نوشتهٔ بعدی
سالار عقیلی با همراهی ارکستر ملی ایران در اکسپو دبی روی صحنه می‌رود

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار

فهرست